Alakul az új baloldali összefogás: Magyar Péter tegnap még strici volt, ma már Gyurcsány vágyott szövetségese

A DK elnöke sokadszorra főz ugyanabból a receptből.

2025. 02. 04. 12:23
Borítókép: Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc (Fotó: Montázs - MTI)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha pár hónapja még stricinek nevezte Magyar Pétert, ma már a DK és a Tisza összefogásáról beszél Gyurcsány Ferenc. A DK elnöke minderről a párt vasárnapi kongresszusán beszélt először egyértelműen, amikor úgy fogalmazott, az

 „Orbánnal szemben álló sokaság természeténél fogva sokszínű”, ezért a következő kormány csak koalíciós kormány lehet. 

A pártelnök március 15-ére már összellenzéki demonstrációt hirdetett, amely szerinte az együttműködés nyitánya is lehet. Gyurcsány hétfőn este az ATV-ben is kifejtette, hogy „akkor van győzelem, ha együttműködő, nagy ellenzéki ajánlat van, ha nem ilyen lesz, akkor az egész el fog megint menni”. 

Úgy tűnik, a DK elnöke mindenáron szeretné a politika színpadán tartani a komoly népszerűségvesztésen átesett pártját, ennek érdekében még

 azzal a Magyar Péterrel is összeállna, akit pár hónapja még egy stricihez hasonlított.

Emlékezetes, amikor a Tisza fővárosi emberei arról beszéltek, hogy le akarják váltani Karácsony Gergely embereit, köztük a főpolgármester-helyetteseket is. Gyurcsány azt mondta, „ez futtatófiúk k...rva tempója”. – Ez, hogy mondjam, futtatófiúk k...rva tempója. Így nem viselkedik tisztességes ember! Aki így viselkedik emberekkel, az így fog viselkedni az országgal is – fakadt ki ősszel Gyurcsány, aki ma már együttműködne Magyar Péterrel.

 

Ugyanaz a recept


A DK elnökéről tehát ismét kiderült, hogy nem egy szavahihető ember,

 korábban ugyanis pontosan ugyanezeket a köröket futotta a Jobbikkal és a Momentummal. 

Ismert, a baloldali párt éveken keresztül hangoztatta, hogy „a Jobbik náci párt, a Jobbik fasiszta párt, a Jobbik nyilas párt, a képviselői fasiszták, a képviselői nyilasok, a képviselői nácik.” Gyurcsány Ferenc pedig úgy fogalmazott korábban, hogy „képtelen vagyok megérteni, és képtelen vagyok elfogadni, hogy egy önmagát demokratikusnak mondó párt hogy a csudában parolázhat a Jobbikkal, ezzel a fasiszta párttal?” 

A mindenki által ellenzett összefogás eredménye 2021-ben  (MTI/Szigetváry Zsolt)

Hasonló ellenállás volt a Jobbikban is, a párt Gyurcsány bebörtönzését követelte a sukorói milliárdos ingatlanmutyi miatt. Szilágyi György

 hibbant Nérónak nevezte Gyurcsány Ferencet, és szemére vetette, hogy ötven évvel az '56-os forradalom után magyar emberekre lövetett miniszterelnökként.

 Amikor pedig Vona Gábor elnöksége alatt már érezni lehetett, hogy új szelek fújnak a radikális pártban, egy Facebook-posztban ismét leszögezték, a párt soha semmilyen formában nem fog össze a baloldallal.

 

Eladták a Jobbik lelkét

Aztán az elveket felváltotta az érdek, és 2019-ben Gyöngyösi Márton közölte: mivel a Jobbik értékalapon határoz meg célokat, ezek képviseletében pragmatikus indokokból bárkivel hajlandóak együttműködni. 

– Nemcsak Gyurcsány Ferenccel, az ördög öreganyjával is, ha szükséges

 – mondta az akkori pártelnök. 

Később Jakab Péter vezetésével is egy asztalhoz ült a Jobbik a DK-val, az MSZP-vel, a Momentummal és együtt létrehozták a szivárványkoalíciót. 2021-ben Jakab Péter, a közös indulás ellen korábban ágáló Jobbik akkori elnöke a pálfordulást azzal magyarázta: „nem kell egymást szeretni, de együtt kell dolgozni”. Jakab azt is elmondta, emberileg nehéz volt összefognia Gyurcsány Ferenccel, „mert sokáig egymással szemben határoztuk meg magunkat”. 

 

A Momentum eltakarította volna Gyurcsányt, végül magukat semmisítették meg

 

Hasonló volt a helyzet a DK és a Momentum között, a két párt sokáig azt kommunikálta, nem működnek együtt. A liberális párt több ízben is nekiment Gyurcsánynak, mondván,

 a bukott miniszterelnökkel nem lehet kormányt váltani. 

 Fekete-Győr András – akkori elnök – egy 2017-ben készült interjúban vállalhatatlannak nevezte a DK elnökét, és azt mondta róla, hogy „már igazán eltakarodhatna a közéletből”. Aztán a 2022-es közös választási együttműködés és kudarc után Donáth Anna, a párt korábbi EP-képviselője azt mondta, 

„az orrukat befogva tudtak egy listán indulni a bukott kormányfővel”. 

Ehhez képest már 2019-ben is egymás szövetségeseiként jutottak önkormányzati pozíciókhoz, az együttműködés pedig a 2022-es választáson is kitartott.

A fentiek tükrében

 szinte borítékolható, hogy az együttműködést most magabiztosan elutasító Magyar Péter 2026-hoz közeledve meg fogja gondolni magát, 

és a Brüsszelből támogatott Tisza Párt elődjeihez hasonlóan kezet fog nyújtani Gyurcsánynak egy remélt kormányváltás érdekében. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.