Egyszerűbbé vált az örökbefogadás, mutatjuk a részleteket

Olyan törvénymódosítást fogadott el a kormány, amellyel a kórházakban hagyott újszülött gyermekeket hamarabb örökbe lehet adni – hívta fel a figyelmet közleményében a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. Rétvári Bence hangsúlyozta: a gyermekek érdeke, hogy minél hamarabb kikerüljenek a kórházból és róluk gondoskodni tudó és akaró örökbefogadó szülőkhöz kerülhessenek.

Forrás: MTI2025. 02. 12. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új szabályok léptek életbe, amelyek egyszerűbbé teszik az örökbefogadást – közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. Rétvári Bence közleményében az áll, hogy 2024. július 1. és december 31. között 59 kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbefogadhatónak az új jogszabály alapján.

Tavaly év végéig 22 gyermek örökbefogadási eljárása már lezárult, közülük 5-5 gyermeket fogadtak örökbe Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyében, 4 gyermeket a fővárosban, 3 gyermeket Pest vármegyében, egy-egy gyermeket pedig Békés, Győr-Moson Sopron, Heves, Somogy és Tolna vármegyében – tette hozzá.

Kifejtette, hogy ma Magyarországon több mint ezer alkalmassági határozattal rendelkező, örökbefogadásra várakozó szülő szeretne 0–3 éves kor közötti gyermeket örökbe fogadni; a törvénymódosítás segít abban, hogy

akik nem tudnak vér szerinti családjukban felnevelkedni, azok minél gyorsabban egy szerető, gondoskodó örökbefogadó családhoz kerülhessenek.

Az államtitkár szerint az elmúlt időszakban egyre nagyobb számban maradtak csecsemők a kórházak újszülött osztályain, akiket szüleik, rokonaik nem vittek haza.

A gyermekek érdeke, hogy minél hamarabb kikerüljenek a kórházból és róluk gondoskodni tudó és akaró örökbefogadó szülőkhöz kerülhessenek –emelte ki, majd rámutatott: 

a törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy a kórházakban hagyott újszülött gyermekeket minél hamarabb örökbe lehessen adni.

Az új szabályozás az inkubátorba helyezett gyermekekre vonatkozó szabályozást ülteti át az újszülött osztályokon hagyott gyermekekre; amennyiben hat héten belül sem az édesanya, sem más hozzátartozó nem jelentkezik a kórházban hagyott gyermekért, úgy a csecsemő lemondó nyilatkozat nélkül örökbefogadhatóvá válik, és így elindulhat az örökbefogadási folyamat – írta Rétvári Bence.

Közölte azt is, hogy a szülészeti osztályokon egy új eljárásrendet alkalmaznak az örökbefogadási ügyekben: a kórházak kapcsolattartókat jelöltek ki a kormányhivatal munkájának segítésére, és valamennyi rendelkezésre álló információt közölnek a minél előbbi örökbefogadhatóvá nyilvánítás érdekében. Az eljárásrendben foglaltak szerint 

a zárójelentésben tájékoztatni kell az édesanyát, hogy nincs szükség az örökbefogadáshoz annak a szülőnek a hozzájárulására, aki gyermekét közvetlenül a születést követően hat hétig az egészségügyi intézményben hagyja, és ez idő alatt sem ő, sem más hozzátartozó nem is jelentkezik.

Az újszülött egészségügyi intézményben hagyása esetén a kórház az anya távozását követő egy munkanapon belül értesíti a kormányhivatalt a távozásról, továbbá amennyiben az édesanya vagy más rokon hat héten belül a gyermekért jelentkezik, látogatja vagy más hozzátartozó írásbeli nyilatkozatot tesz az elvitel szándékáról, a kórház erről is haladéktalanul tájékoztatja a kormányhivatalt.

Ezenfelül a kórház a gyermekvédelmi gyámnak és a leendő örökbefogadó szülőknek is biztosítja a gyermek látogatásának lehetőségét, illetve a kötelező gondozásba kihelyezésről rendelkező gyámhatósági döntés bemutatását követően a gyermeket az örökbefogadó szülőknek átadja.

A kórházak a kórházban hagyott gyermekekkel kapcsolatos szakellátási feladatok teljesítésén túl biztosítják a gyermekek részére – a szükséges betegellátás, gyógyítás mellett – azon gondozási feladatokat is, amelyek a gyermekek egészséges testi, lelki és szociális fejlődéséhez elengedhetetlenek, ideértve a folyamatos védőoltásokat, életkorhoz kötött szűrővizsgálatokat és különböző gondozási tevékenységeket is – áll Rétvári Bence közleményében.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.