Magyar Péter házi lapjában Bokros Lajos a közműcégek külföldre eladását dicsőíti, ami a rezsicsökkentés végét jelentené - videó

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Magyar Nemzet

Bokros Lajos a magyar történelem egyik legpusztítóbb gazdasági programjának, a Bokros-csomagnak a szerzője. Megdöbbentő, hogy ez a Bokros Lajos jelenhetett meg Magyar Péter házi lapjának, a Kontrollnak YouTube-műsorában, ahol a Tisza-szigetek állandó előadójának, Kéri Lászlónak társaságában a Bokros-csomagot dicsőítette. Többek között arról beszélt, hogy mennyire büszke arra, hogy kiárusították a teljes közművagyont-ez volt a rablóprivatizáció, ami miatt elszabadultak a rezsiárak. A Tisza Párt úgynevezett gazdasági konvergencia programja rengeteg elemében hasonlít a Bokros-csomagra, szerepel benne a közműszolgáltatások privatizációja is. Most már tudjuk, nem véletlenül: Bokros tanácsait követhetik. Emlékezhetünk: Magyar Péter humbugnak nevezte a rezsicsökkentést, Surányi György, a Tisza párt egyik programírója pedig egyenesen azt mondta, hozzá kell nyúlni a rezsicsökkentéshez. Egyértelmű: erre készül a Tisza Párt.

2025. 12. 18. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Gyurcsány Ferenc valószínűleg újabb megszorításokat jelent be.

Ami az elektromos áram piacát illeti, a hazai közcélú erőművek teljesítményének 77 százalékát külföldi tulajdonú cégeknek adták el, és egy sor nagy regionális, vagy országos közműszolgáltatócég került a Horn-kormány -tehát Bokros Lajosék - döntése alapján külföldi vállaltokhoz.

A teljesség igénye nélkül ezek:

  • DÉDÁSZ Rt. – később E.ON (Dél-Dunántúl)
  • DÉMÁSZ Rt. – később EDF International (Dél-Magyarország)
  • ÉDÁSZ Rt. – később EDF International / E.ON (Észak-Dunántúl)
  • ELMŰ Rt. – RWE, EnBW (Budapest és környéke)
  • ÉMÁSZ Rt. – RWE (Észak-Magyarország)
  • ELMŰ Rt. – RWE
  • TITÁSZ – EON
  • DÉGÁZ – Gaz de France
  • ÉGÁZ – Gaz de France
  • DDGÁZ – Ruhrgas
  • FŐGÁZ – Westfalische Gasversorgung5

A privatizációs hullám - ahogy írtuk - 2002 után, az újabb baloldali kormány vezetésével folytatódott tovább, a még megmaradt állami (rész)tulajdonú vállalatok értékesítésével. Ennek egyik előfutára volt a 2002-es választási kampányban Horn Gyula, aki azt jósolta, szükségszerű lesz a gázárak emelése. Erre válaszul mondta el Lendvai Ildikó6 azóta híressé vált szavait, miszerint

"Lassan mondom, hogy mindenki megértse. Lassan mondom, hogy Orbán Viktor is megértse. Nem lesz gázáremelés."

De lett.

  • Alig néhány hónappal a választások után, 2002 július elsején már be is jelentette az újonnan megválasztott szocialista kormányzat, hogy 5 százalékkal emelkednek a gázárak.7
  • Majd 2004-ben újabb jelentős, 4,5 százalékos emelést jelentettek be.8
  • 2006-ban aztán 30 százalékkal emelkedett a gázár, 10-14 százalékkal a villany.9
  • 2008-tól pedig évente többször, alkalmanként 5-10 százalékos gázáremelést jelentett be a Gyurcsány-kormány.10

A folyamatos áremelkedésnek végül a második Orbán-kormány vetett véget, amely 2013-ra jelentős, mintegy 2000 milliárd forint összértékű állami tulajdont vásárolt vissza11 , amely aztán az alapját képezte a lakossági rezsiárakat megfékező rezsicsökkentés bevezetésének. Az intézkedés következtében a magyar lakossági felhasználók fizetik a legalacsonyabb közüzemi számlákat az Európai Unióban.

Elölről kezdené a Tisza Párt a Bokros-féle rablóprivatizációt?

A Tisza Párt kiszivárgott megszorító csomagjának az egyik központi eleme a közszolgáltatások privatizációja, vagyis az állami nyugdíj és egészségügy felszámolása és magánszolgáltatókhoz juttatása. Ebbe a logikai rendszerbe kiválóan illeszkedik a közműszolgáltatók privatizációja is, hiszen a magánosítás logikája az energiaszektorban is hasonló, mint a szociális szférában: ha magáncégek látják el az egyes szektorokat, az államnak nem kerül pénzbe, így első körben spórol. Igaz, a fenti példából láthattuk, ez csak kockáspapíron működik így, és a fogyasztók, a betegek, a nyugdíjasok látják majd a privatizáció, a profitorientált vállalkozások nyerészkedésnek a kárát.

Ugyanakkor a Tisza környékén gyakran hallani olyan hangokat is, amelyek a rezsicsökkentés felszámolását támogatják. Márpedig a közműszolgáltatók privatizálásával a rezsicsökkentés is véget érne.

A rezsicsökkentés eltörlése kapcsán Magyar Péter például úgy fogalmazott: "A rezsicsökkentés is egy humbug, ma a magyar emberek átlagosan többet fizetnek az energiáért, mint az európai átlag, mert csak egy bizonyos szintig van ugye a rezsicsökkentés." (az állítás hamis, a magyar emberek fizetik a legkevesebbet az energiáért az EU-ban). Gerzsenyi Gabriella EP-képviselő pedig arról beszélt, hogy az energiaárak "túl olcsók" jelenleg.12 De az Ellenpont írt arról, hogy a szintén Tisza-közeli Surányi György is arról beszélt, hogy a rezsisökkentéshez hozzá kell nyúlni.13 Az EP-ben pedig már meg is szavazták a tiszások azt a karbonadó-tervezetet, amely végrehajtása gyakorlatilag ellehetetlenítené a magyarországi rezsicsökkentés fenntartását.14

Bokros Lajos megjelenése a Tisza Párt házi lapjában egy újabb utalás arra vonatkozóan, hogy a Tisza Párt egy újabb közszolgáltatást privatizálna, és egyben felszámolna egy nagyon fontos, a magyar embereket védő szociális intézkedést.

Bokros Lajos az interjúban a tandíj bevezetéséről is beszélt - vagyis a Tisza Párt erre is készülhet. Ezzel folytatjuk!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.