A jövőnek él az oltóember, Korpics József

A tájfajtákon kívül régi gyümölcsfákkal, külföldi, akár egzotikus fajtákkal is szívesen foglalkozik.

null

Korpics József kamrájában plafonig érnek a befőttek, lekvárok, szörpök, savanyúságok. Valamennyi finomság Korpics József saját ültetvényéről származik. Feleségével három és fél hektáron gazdálkodnak. – A természetközeli látásmódot itt tanultam meg, szívesen vettem a helybéliek tanácsait a hasonló gondolkodásmód miatt is – mondta a házigazda. – Évek alatt felismertem például, hogy egy dombtetőn vagyunk, ahonnan az esővíz a humuszt lemossa a völgybe. Emiatt nem terem meg itt bármi. Viszont a fák kimondottan jól érzik itt magukat – írja a sonline.hu.

A kép illusztráció. Fotó: Pexels

Ha egy fát hagyunk lassan nőni, sűrű lesz az évgyűrű, megküzd az életért, ellenálló lesz Korpics József szerint. – Lehet, hogy csak tizenöt év múlva fordul termőre, de akár a száz- éves kort is megéri – mondta. – Nem úgy, mint egy nagyüzemben, ahol 20–25 év egy gyümölcsfa élete. Minden gyümölcsből a helyi tájfajták azok, amelyek itt érzik jól magukat. Feladatomnak éreztem ezeknek az összegyűjtését és oltással történő fiatalítását. A falvakban egykor volt két-három „oltóember”, akik tavasszal, ősszel a helyiek vadalanyként ültetett fáit beoltották, nemesítettek. Ezt a tevékenységet besorolhatjuk a közösségen belüli segítségnyújtás körébe. A Teremtő alkotni képes, ő pedig ehhez volt a közbenjáró – mondta a gazdálkodó, aki hasonló tevékenységet végez napjainkban.

– Gyakran osztogatok csemetéket, oltványokat, ám azt veszem észre, hogy a faluban nem merik „csak úgy” elfogadni

– tette hozzá.

– Azt érzik, hogy valamit adniuk kell cserébe. Ám én nem a fizetségért teszem. Pár öreg termőfa jó tulajdonságait igyekszem így továbbörökíteni – mondta a gyümölcsfaoltó, aki tizenöt éve már rézgálicot sem használ a gyümölcsöse megóvására.

A titok abban rejlik a gazda szerint, hogy nem törekszik monokultúra telepítésére.

– Megfigyeltem a természetet, melyik fa mely más fajták társaságában érzi jól magát

– mondta.

– Gyógy- és fűszernövényekkel is növelem a fák ellenálló képességét. A területemet sűrű sövénnyel igyekszem körbekeríteni, a facsemeték közé pedig cserjéket ültetek, hogy a vadak nehezebben találjanak rá a zsenge fácskákra. A cserjést pedig akkor kezdem ritkítani, amikor a fák megerősödnek annyira, hogy a vadak már nem tudnak kárt tenni bennük.

Idén sok gyümölcs volt Korpicséknál. – Tetőn vagyunk, így a fagy kevésbé okozott károkat – magyarázta. – Még egy fajta sárgabarack is termett nálunk, holott máshol alig tudtak kajszit szüretelni. Almából és körtéből úgy 60–70 fajtát tartok – mondta Korpics József, aki bevallotta: számára is rejtély, hány fajta és mennyi gyümölcsfája van.

Citromszüret

Minden évszak más ajándékot rejt Korpics József birtokán. A kis csemetéket cserjékkel veszi körbe, hogy a som és egyéb bogyósok védjék a fácskákat. Ottjártunkkor éppen friss citromot kaptunk a teánkba. Olyat, amit József gondoz, és ilyenkor is szüretelhető. Ugyan jóval kisebb, mint a boltban kapható, ám ízében egyáltalán nem volt kevesebb.

Levél nincs, de naspolya még van a fán

– Egyszer meg kellene számolnom, összesen hány fajta gyümölcsfám van – mosolyodott el Korpics József, ám szavaiból egyértelműen kivehető volt, hogy neki nem a mennyiség a lényeg.

– A tájfajtákon kívül régi gyümölcsfákkal, külföldi, akár egzotikus fajtákkal is foglalkozom – magyarázta a visnyeszéplaki gazda –, és a nemesítés, a kísérletezés sem áll távol tőlem. Nem vagyok kifejezetten fajtagyűjtő, de oltom, telepítem azokat a növényeket, amelyekhez hozzájutok. Ha látok egy magoncot, hagyom felnőni és várom, hogy mi lesz belőle – mondta József, akinek területén még ilyenkor, november végén is van mit szüretelni. Ottjártunkkor éppen naspolyát szedett a családnak.

Turbéki Bernadett

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy megnyitotta kapuit a geresdlaki mézeskalácsfalu. Csak az óvintézkedések betartása mellett látogatható édesfalva.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.