Megnyílik Magyarország legnagyobb talajmonolit-gyűjteménye

Három földrész tíz országa talajainak kiállítása a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karán.

null

Sokéves munka eredményeképpen megnyílik Magyarország legnagyobb talajmonolit-gyűjteménye, amit méltó módon, egy Treitz Péterről elnevezett „Talajtani előadó terem” avatóünnepségével adnak át előbb a virtuális, majd a fizikai térben minden érdeklődő számára – mondta dr. Dobos Endre egyetemi docens.

Hozzátette: várják a talajtár iránt érdeklődőket erre a minden szempontból különleges tárlatvezetésre.

Dr. Dobos Endre különleges tárlatvezetésre vár
Fotó: ÉM / BOON.HU

A talajmonolit-tár elsősorban a gazdálkodóknak, szakértőknek, kutatóknak, diákoknak, pedagógusoknak szól, de másoknak is, akiket vonz ez a világ. A virtuális összejövetel célja összetett: 2014 óta december 5. hivatalosan is a talaj világnapja lett, melyre a Miskolci Egyetem minden évben talajszelvény-koszorúzással és középiskolásoknak szóló kihívásokkal készül. Évek óta hagyomány, hogy vetélkedőt rendeznek az egyetemen, ahol interaktív módon hozzák közelebb a talajtant a diákokhoz. Idén egy távolról megoldható rejtvény kitöltésére hívják őket a Challenge Tour keretein belül.

Online tárlatvezetés

Az eseményen várhatóan jelen lesznek a Miskolci Egyetem vezetői, polgárai, társegyetemek oktatói, hallgatói, középiskolás diákok és pedagógusok, talajtannal foglalkozó szakértők, barátok, érdeklődők.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Az inváziós növényfajok elterjedéséről készül webtérkép

Az inváziós növényfajok elterjedéséről készül webtérkép, a természetjárók, természetvédelmi civil szervezetek bevonásával a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és az Agrártudományi Kutatóközpont készíti – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága pénteken az MTI-t.

A webtérkép készítőinek közleménye szerint a magyar természetvédelem jelenlegi legnagyobb kihívása a biológiai invázió. Az élőhelyek megőrzése és az őshonos fajok védelme mellett a lakosság egészségügyi állapota szempontjából is fontos feladat az agresszíven terjedő özönnövények visszaszorítása. A zömében más kontinensről behurcolt vagy betelepített növények közül a parlagfű a legismertebb, de más invazív fajok pollenje is allergén hatású. Az inváziós növények elszaporodása az utóbbi években fokozódott az árterekben, s ennek következtében erősödött az árvizek kockázata.

A biológiai invázió rendkívül gyors folyamat. E rendkívül súlyos környezet- és természetvédelmi probléma megoldására csak akkor van esélyük a természetvédelmi, árvízvédelmi és népegészségügyi szakembereknek, ha tisztán láthatják Magyarország inváziós fertőzöttségének a mértékét, annak aktuális térbeli jellemzőit, ha azonosítani tudják a fertőzési gócpontokat, a fajok terjedési útvonalait.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.