Nógrádikum díjat kapott a püspöki Palóc vendégség

A település egyik legrégebbi és közkedvelt rendezvénye, a Palóc vendégség és búcsú kapta a címet.

null

Újabb, a Nógrádikum díjjal gazdagodott Szurdokpüspöki nemrég, így már összesen hét elismeréssel büszkélkedhetnek. Pintér Miklós Ervin, a falu polgármestere elmondta, hogy a Szurdokpüspöki Tiszta Életért Egyesület az elmúlt években nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a településen nógrádikum lehessen mindaz, aminek hagyománya van és komoly értéket képvisel. Géczi László Miklósné, az egyesület elnöke felidézte a Palóc vendégség és búcsú tradícióit – írja a nool.hu.

Nem hagyják veszni az egykori kincseket, értékeket és hagyományokat. Pintér Miklós Ervin és Géczi László Miklósné
Fotó: H.Cs. / Nógrád Megyei Hírlap

– A falu egyike annak a tíz településnek, amelyeket 1004-ben adományozott Szent István királyunk az általa alapított egri püspökségnek. A falu 1926-ban egyesült a tőle északra fekvő Zagyvaszentjakabbal Szurdokpüspöki néven. Két katolikus templomunk van. A püspöki barokk stílusú templom 1769-ben épült, amely a Szent Kereszt Felmagasztalása nevet kapta, és a búcsúját szeptember 14-én tartjuk minden évben. A jakabi templomot 1904 és 1906 között építették. Szent Jakab lett a neve, búcsúja pedig július 25-e. A püspöki templom búcsúját 1803-ban hirdették ki először – elevenítette fel Géczi László Miklósné.

Hozzátette: a két templom névnapján mindkét faluban ünnepséget tartottak, a lakosság ilyenkor hatalmas vendégséget szervezett. Erre gondosan készültek, hiszen ilyenkor nemcsak a két település lakói vettek részt az egész napos összejövetelen, hanem rokonokat, barátokat és ismerősöket is meghívtak. Nagy lakomával telt a nap, amelyet többhetes előkészület előzött meg. Egy hónapig tömték a libákat, meszeltek, takarítottak és új ruhát varrattak a lányoknak.

A falu hagyományos rendezvénye a Libafesztivál
Fotó: L.B. / Nógrád Megyei Hírlap

Az elnök arra is kitért, hogy lélekben is készültek a lakók, ilyenkor gyóntak és áldoztak. Vasárnap megteltek a templomok hívekkel és magasztaló, esedező énekek csendültek fel. A szentmisén vendégpapok prédikáltak, amely után a templom előtt örömmel köszöntötték egymást az ismerősök, és megbeszélték az elmúlt évben történteket. A mise végén körmenet emelte az ünnep fényét, ahol a Mária-lányok menyasszonyruhában vitték a hordozható Mária-szobrot.

– Ezután kezdődött otthon a lakoma, amely során a településre jellemző ételből, libából készült finomságokat fogyasztottak. Népszerű volt például a libaaprólékból főtt leves, a töltött káposzta libamellből, a libasült krumplival, a túrós, mákos, diós, káposztás rétes, túrós lepény, de bodak is. Később pedig az egész falu kivonult a Fő térre, ahol vidáman szórakoztak, ismerkedtek és udvaroltak egymásnak a fiatalok – mesélte Géczi Miklós Lászlóné.

Az elnök a régi népi játékokról is szót ejtett. A gyerekek hajó- vagy láncos hintán játszottak, illetve Toncsi bácsi „sergője” is népszerűnek számított. Ezek mellett persze bazárosokból sem volt hiány. A nap végét bállal zárták, amely rendszerint éjfélig tartott.

– Falunk sosem engedte elveszni az őseinktől megörökölt kincseinket. Az élet nagy ajándéka, hogy még mi magunk is részesei lehetünk e gazdag hagyományvilágnak, így kötelességünk, hogy erőnktől telhetően mindent megtegyünk azért, hogy jelenünknek és jövőnknek is részese lehessen az éltető múltunk – mondta Géczi László Miklósné.

Megyeszerte híres a libanap, mellette több helyi értéket is díjaztak már

Napjainkra átalakult a búcsú, ugyanakkor a helyiek ma is éltetik a hagyományokat és azokat a dolgokat, amelyek legfontosabbak a falu életében. Szeretnék, hogy a rendezvény által kialakuljon a fiatalokban az egymás iránti érdeklődés és a közösség érzése.

A legutóbbi eseményen az ünnepi szentmisét Mészáros Csaba plébános atya celebrálta, majd egy kiállításon bemutatták a település nógrádikumait, így a libakultuszt, a Mária-kultuszt, a káponkát, a Szent Kereszt felmagasztalása templom és oltárképet, valamint a Poschné Valus Piroska Szurdokpüspöki monográfiáját, amely egy négykötetes, 40 éves gyűjtemény. A Palóc vendégség és a Mátrai Bivalyrezervátum csak ezután kapott Nógrádikum díjat.

A vendégségben jelen volt Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Becsó Károly országgyűlési képviselő, Máté Lászlóné, a Nemzeti Művelődési Intézet Nógrád Megyei vezetője és Prezenszki Piroska, a Nógrád Megyei Közgyűlés Értéktár Szakmai Bizottságának tagja is.

Nagy Orsolya

Korábbi cikkünkben Molnár Zsoltról írtunk, aki tizennyolc éve telepedett le a Duna melletti faluban és ott családot alapított. Bölcskén találta meg a helyét a nemzetközi hírű erősember.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.