Teljesen felújították Sáfrik-féle szélmalmot Kiskunhalason

Elkészült a Sáfrik-féle szélmalom felújítása és a mellette épült alkotóház és élménypark.

null

Az 1860-as években épült szélmalmot az elmúlt másfél évszázad alatt többször átépítették és felújították, az elmúlt nyáron 110,5 millió forintos pályázati forrásból, a Széchenyi 2020 program keretében teljesen megújult.

A régi fa tetőszerkezetet az eredetivel megegyező módon újraépítették, és a malom belső fa szerkezetét is teljesen felújították. Új vitorlákat is kapott a malom, amelyeket szintén az eredetivel megegyező módon terveztek és építettek újra.

A Sáfrik-féle szélmalom Kiskunhalas új turisztikai színtere, a fenntarthatóságot is bemutatja
Fotó: Pozsgai Ákos / BAON.HU

A halasi Sáfrik-féle szélmalom felújítása, kiállító- és alkotóház kialakítása című projekt keretében a malom fő épületének felújítása már áprilisra befejeződött, az elmúlt napokban pedig a mellé épült új alkotóház és szabadtéri interaktív kiállítás is elkészült. Kiskunhalas új turisztikai színtere, amely a múlt értékeinek bemutatása mellett a fenntarthatóságra is komoly hangsúlyt helyez, várhatóan jövő év tavaszától lesz látogatható.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Eredeti funkciójának megfelelően újulhat meg egy alföldi szélmalom

Évtizedek óta elárvultan várta sorsának jobbra fordulását a Pálmonostora határában megbúvó Bagi-malom, az alföldi szélmalmok egyik utolsó mohikánja. A paraszti gazdálkodás épített öröksége egy véletlen szerencsének köszönhetően megmentőre talált egy francia matematikatanár személyében – írja a szabadfold.hu.

Valóban hamar bele lehet szeretni a tájba. Az alföldi rónaságon eltűnnek a horizontok, határtalan szabadságot érez a vándor. A dűlőutak homokja csak úgy nyeli az esővizet, az akácos erdők tavasszal kábítóan illatoznak, őzsuták szökkennek ijedten, de az őszi fények is csodálatosak arrafelé.

Ahogy egyszer a francia matematikatanár, Alain Guillon gyalogolt a magyar pusztában, egyfolytában az járt az eszében, hogy ezen a széljárta területen szélmalmokat is építhettek valaha. Azért is merült fel benne, mert hazájában tanulmányozta már az ilyen építményeket, sőt egyet egy civil szervezettel fel is újított közülük.

A portyázásáról visszatérve a városba, a kiskunfélegyházi múzeumban megerősítették a feltevését, és mindjárt mutattak is neki egy rekonstrukciót az intézmény udvarán. Aztán sorra járta az idővel dacoló dél-alföldi malmokat, így jutott el Pálmonostora határába is.

Amikor Alain megpillantotta a két alföldi megye határán, egy erdő közepén rejtőző Bagi-malmot, azonnal beleszeretett. Lenyűgözte az impozáns épület, nem törődve azzal, hogy szélvitorlái régen letörtek, zsindelyezett teteje pedig beszakadt. Alain az ajtót zárva találta, bemászott hát a szűk ablakon. Ahogy hozzászokott a szeme a benti félhomályhoz, lassan az öreg szerkezet sziluettje is kirajzolódott előtte. És megérezte a liszt illatát…

Ettől kezdve nem volt kétséges számára, hogy ezzel a hellyel neki dolga van. Megpróbálta elképzelni, milyen lehetett itt az élet százhúsz évvel ezelőtt, amikor a környékbeliek ide hordták az őrölni valójukat, miközben elbeszélgettek egymással, kicserélték tapasztalataikat, valóságos közösségi térré alakítva ezzel az ipari bázist.

Korábbi cikkünket ITT olvashat

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.