Kunszállás: fejlesztési lehetőségekről szólt a polgármester-találkozó

A népességmegtartó fejlesztésekről volt szó a 4. számú választókerület polgármestereinek csütörtöki találkozóján.

null

A népességmegtartó fejlesztési lehetőségekről volt szó a 4. számú választókerület polgármestereinek csütörtöki találkozóján. A fórumnak a Kunszállás adott otthont. A településvezetőket negyedévente hívja megbeszélésre Lezsák Sándor, a térség országgyűlési képviselője, hogy közösen összegezzék az önkormányzatokat érintő problémákat és megoldásokat keressenek azokra. Ugyanakkor a választókerület polgármesterei minden alkalommal tájékoztatót kapnak országos, aktuális témákban is.

A csütörtöki találkozónak három fő témája volt: a Magyar Falu Program pályázati lehetőségeiről Gyopáros Alpár, a Modern Települések Fejlesztéséért felelős kormánybiztos, míg a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zónáról Nemesi Pál, a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos számolt be. Gáldonyi Sándor őrnagy pedig a speciális önkéntes tartalékos toborzás fontosságára hívta fel a polgármesterek figyelmét. Arra kérte őket, hogy vigyék hírét a Magyar Honvédség által kínált lehetőségeknek.

Nemesi Pál, kormánybiztos elmondta, hogy a kormány a koronavírus-járvány idején elindította a gazdasági akcióterv kidolgozását és az országot négy zónára osztotta. A 4. számú választókerület települései a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zónába tartoznak. A közelmúltban elkészült a zóna gazdaságfejlesztési stratégiája, amely négy fő területet foglal magába: a versenyképesség növelését, a határon átívelő társadalmi kohézió erősítését, a régiók klímabarát és erőforráshatékony környezetfejlesztését, illetve az egészségipar fejlesztését – részletezte Nemesi Pál.

A településvezetők negyedévente találkoznak
Fotó: Vajda Piroska

Gyopáros Alpár kormánybiztos a Magyar Falu Program legújabb pályázati lehetőségeit vázolta. Elmondta, az első negyedévben 70 milliárd forintos keretből gazdálkodhatnak és a pályázatokat négy ütemben írják ki. Az első pályázatok már ismertek. Ezek az építési beruházásokat érintik. A kormánybiztos hangsúlyozta, hogy ezeknél a pályázatoknál harminc nappal kitolták a felkészülési időt.

A pályázatok második üteme március elejére várható, ezek az önkormányzati utak, hidak és kerékpárutak építését és fejlesztését célozzák.

Erre a feladatra 20 milliárd forintot fordítanak.

Az egyházi közösségi terek fejlesztésre, illetve az ehhez kapcsolódó bértámogatásra is lehet majd pályázni. Március 8-án újabb pályázatokat tesznek közzé, melyek a temetők infrastruktúra fejlesztését, óvodaudvar, illetve közterületi játszótér építését és felújítását célozzák. Ugyanebben az időpontban hirdetik meg a falusi civil alapot is. Az utolsó pályázati körben, ami április elején lesz, járdafejlesztésre, orvosi eszközök beszerzésére, falubusz beszerzésre, illetve a közterületek karbantartását célzó eszközök beszerzésre pályázhatnak az önkormányzatok.

Gyopáros Alpár beszámolt még az úgynevezett kisboltos pályázatról is, amely a 2000 lélekszám alatti települések boltjainak fejlesztését és működését támogatja. Olyan településeken, ahol nem működik semmilyen üzlet, boltok nyitására is pályázni lehet. Hazánkban ugyanis jelenleg háromszáz településen egyáltalán nincs bolt – részletezte a kormánybiztos, aki Kunszállás után Kiskunhalason az 5. számú választókerület polgármestereinek is tartott hasonló tájékoztatót.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.