Túlélt minden veszedelmet a héderváriÁrpád-tölgy

A legenda szerint Árpád vezér lovának kötőféke 907-ben már nyomot hagyott az ország legidősebb fáján. A tudósok szerint is legalább 7-8 évszázada dacol az idővel a hédervári Árpád-tölgy, mely 2007-ben ugyan elvesztett ágaiból, de ma is kitartóan várja a hatalmas lombjai alá a látogatókat.

null

A hédervári Boldogasszony-kápolna mellett magaslik Magyarország egyik legidősebb fája: tizenhét éve sajnos a tölgy négy hatalmas ágából három letört, ám közösségi összefogással sikerült megmenteni az utókornak. Kiegyensúlyozatlanságát alátámasztással orvosolták. 

Legendás történet a tölgyről

– Nagyon büszkék vagyunk a hédervári emlékeinkre, köztük az Árpád-fára, melyek közül a legtöbbet legendák öveznek – emelte ki a Győr-Moson-Sopron vármegyei hírportál, a Kisalföld.hu érdeklődésére Ábrahám Szilvia, Hédervár új polgármestere.

A faluvezető arról a legendáról is mesélt, mely a tekintélyes, 720 centiméter kerületű, 235 centiméter átmérőjű és 14 méter magas kocsányos tölgyhöz kapcsolódik. A történet szerint a törzsén található nyomokat Árpád vezér lovának kötőféke hagyta még 907-ben, úton a pozsonyi csatába, amikor a fejedelem seregével itt pihent meg, és ült hadi tanácsot. 

Ha a honfoglaló nagyfejedelem idején még nem is zöldellt a fa, kutatók szerint 700-800 éve már biztosan állhat, és ezzel a szép korral is kiérdemli a megtisztelő legidősebb haza fa címet. 

– A több évszázados, óriás kocsányos tölgyünk harcol az időjárás viszontagságaival, kellett már árvízben állnia, háborúk viharaival, erdőtüzekkel szembenéznie, károsították rovarok, gombák. A korhadása a kétezres években kezdett súlyosbodni, tizenhét éve három hatalmas ága le is tört. Ezt követően civil összefogással készült tartószerkezetet kapott, a korhadt részeket eltávolították és egy üreg keletkezett – mutatta már a helyszínen a polgármester.

Az erő, kitartás, hosszú távú gondolkodás jelképe

Az üreget pedig egy időkapuként értelmezik: átsétálhatnak rajta, érezhetik az élmúlt évszázadokat, de a jelenen keresztül a jövő ígéretét is. Ábrahám Szilvia arról is beszámolt, hogy a fa 2007-es magoncaiból mára hat kis csemete sorakozik a kápolnakertben, így a génállománya tovább él.

– A kocsányos tölgy tudományos elnevezése „Quercus robur”, ami latinul erőteljességére, robosztusságára utal. A mi tölgyfánk az erő, kitartás, hosszú távú gondolkodás jelképe számunkra. Feladatunk, hogy továbbra is odafigyeljünk állapotára – hangsúlyozta még az elöljáró.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.