Így változnak meg a jövő okostelefonjai

Az okostelefonok évről-évre láthatóan fejlődnek, azonban ez a fejlődés az utóbbi időszakban mintha már nem lenne olyan látványos.

Forrás: ORIGO.HU2021. 08. 04. 22:14
null
Hajlítható okostelefon Forrás: Samsung
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az okostelefonok évről-évre láthatóan fejlődnek, azonban ez a fejlődés az utóbbi időszakban mintha már nem lenne olyan látványos. Kicsit mindig szebbek lesznek az okostelefonok, a kijelzők, jobbak a kamerák, és már a mögöttük lévő hardver is fölöslegesen erős, de a hatalmas ugrások valahogy elmaradnak. Úgy véljük azonban, hogy még ebben az évtizedben számíthatunk igazán érdekes újdonságokra is – olvasható az Origo cikkében.

1. Hajlítható és széthúzható kijelzők mindenhova

Szinte borítékolható, hogy a következő években rohamosan terjednek majd a hajlítható kijelzők. Ezek persze most is, és még jó darabig leginkább a prémium kategória csúcsában jelennek majd meg, de a Samsung például ígéretet tett arra, hogy fokozatosan lehozza majd ezeket az elérhetőbb árú termékeibe is. Tippünk szerint már arra sem kell sokat várni, hogy az Apple is előálljon egy ilyen telefonnal.

Hajlítható okostelefonok megújulnak
Fotó: Samsung

Ezen kívül ha nem is közeli a jövőben, de évtized végéhez közelítve már mindennaposak lehetnek a széthúzható kijelzők is, amikből már most is léteznek működő prototípusok, például a Samsungnak is. Igaz, ezt még 12 millimétert lehet húzni, ami nem sok, további fejlesztéssel azonban egy viszonylag kicsi kijelzőből csinálhatunk majd akár egy táblagép-méretet is.

2. Öngyógyító kijelző és változtatható színű hátlap

Hiába raknak egyre strapabíróbb kijelzők a modern okostelefonokba, valahogy egyik sem tudja megakadályozni azt a szörnyűséget, amikor a két napja újonnan vásárolt méregdrága készülékünket véletlenül leverjük az asztalról és pókhálósra törik a képernyő.

Szerencsére több kutatás is folyik ezzel kapcsolatban, melyek olyan anyagokat (jellemzően polimereket) használnának a manapság bevett üveg helyett, melyek bizonyos mértékig képesek az öngyógyításra, például nyomás hatására, az ujjainkból érkező hőt felhasználva. Ehhez hasonlóan szintén folynak már kísérletek olyan hátlapi megoldásokkal kapcsolatban is, amik lehetővé teszik a szín megváltoztatását, ha meguntuk az eredetit.

3. Vezetéknélküli töltés akár a levegőn át is

Lassan már az olcsóbb készülékek esetében is elvárás, hogy képesek legyenek vezetéknélküli töltésre, így persze a szabványos vezetéknélküli töltők is egyre inkább terjedésnek indulnak majd. Néhány év múlva tehát várható, hogy a telefonokról nem csak a fülhallgató kimenet, hanem a töltésre szolgáló csatlakozó is eltűnik majd, és már csak vezetékmentesen tudjuk majd ezt megoldani.

De nem kell leragadni a mostani helyzetnél, vagyis annál, hogy rátesszük egy indukciós felületre a telefont. Több vállalat is dolgozik azon, hogy megvalósulhasson a levegőn keresztüli vezetéknélküli töltés, akár egy-két méter távolságból is. Így „töltőállomások” tehát a jövőben beépíthetők lesznek rengeteg helyre, akár számítógépekbe, akár hűtőkbe, akár csak simán az üzlethelyiségekbe, így bárhol és bármikor tölthetjük majd a telefont.

4. Holografika és kevert valóság

Habár korábban próbálkozott már holografikus kijelzővel a RED a nagyon súlyosan befuccsolt Hydrogen One nevű készülékével, és azóta más nem is nagyon próbálkozott ilyet piacra dobni, ez nem jelenti azt, hogy a gyártók nem foglalkoznak a kérdéssel aktívan. Többek között a Samsung is folyamatosan jegyez be ezzel kapcsolatos szabadalmakat, és a laborokban már létezik olyan szupervékony kijelző, ami képes 3D-s holografikus kép kivetítésére.

Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb szerep jut majd az kevert valóságnak (AR) is a jövőben, az Apple is egyértelműen erre készül azzal, hogy egyre több készülékének a hátulján helyet ez például LiDAR-szenzort. Éveken belül eljöhet az idő, amikor a valóságot már egyre kevésbé a saját szemeinken keresztül, hanem az okostelefonon látjuk majd, amelyik menet közben rengeteg információval és segítséggel fog ellátni az AR használatával.

A cikk teljes tartalma ide kattintva érhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.