A Samsung elsősorban okostelefonokba szánt rendszerlapkákat készítő részlege a napokban bemutatta az Exynos 2100-at, amely az idei csúcsmobilok javát hajtó Qualcomm Snapdragon 888 közvetlen ellenfele. A jelenlegi információk alapján valószínű, hogy a processzorteljesítmény tekintetében a termék párban lesz a rivális gyártó bajnokával, azonban a grafikus teljesítményben nem lenne meglepő, ha említésre méltó mértékben elmaradna annak Adreno grafikus processzorától.
Ez a probléma jövőre megoldódhat: a Samsung megerősítette, hogy az Exynos 2100 közvetlen utódjában ARM Mali helyett már RDNA mikroarchitektúrát használó AMD Radeon videovezérlő dolgozik majd. Egyelőre nem világos, hogy a Samsung következő csúcs rendszerlapkájában landoló Radeon mire lesz képes, ám a teljesítményét elsősorban az RDNA architektúra energiahatékonysága, továbbá a rendszerlapkában számára fizikailag elérhető hely határozza majd meg.
Okostelefon
Fotó: PEXELS
Szintén nyitott kérdés, hogy első vagy második generációs RDNA architektúrára épül-e a különleges GPU, az utóbbi dolgozik az AMD legújabb asztali számítógépes videokártyáiban, tovább a PlayStation 5 és az Xbox Series X|S játékkonzolokban.
A Radeon okostelefonos piacra való belépése önmagában is felettébb érdekes fejlemény, de a történelem ad valódi zamatot a jövőre előálló helyzetnek.
Az Adreno kifejezés a Radeon anagrammája. Nem véletlenül.
A Qualcomm 2006-ban megkereste az AMD-t, hogy a technológiája licencelésével és mérnöki támogatással segítsen neki saját videovezérlőt fejleszteni az új Snapdragon rendszerlapkáiba, ekkoriban az AMD-nek volt kifejezetten mobileszközökbe videovezérlőket fejlesztő részlege. Az együttműködés olyan sikeresnek bizonyult, hogy a Qualcomm 2009-ben megvásárolta az Imageon névre hallgató divíziót az AMD-től.
A jövőre induló GPU-bokszgálán a vörös sarokban a Radeon, a kék sarokban pedig az ex-Radeon lesz.
Az eredeti cikket ITT érheti el.
Videóra vették a legújabb, feltekerhető kijelzős mobilokat
A gyártók nagyobbik részének fantáziáját látszólag a kettéhajtható kijelzős mobilok mozgatták meg, azonban az LG és a TCL más utat választottak, véleményük szerint a feltekerhető kijelzős mobilokban és táblagépekben van több ráció. A CES alkalmával végre mindkét cég eljutott a technológia többé-kevésbé szalonképes prototípusokban való demózásáig, így végre kiderült, hogy egyáltalán mit kell érteni a feltekerhető kijelzős mobil alatt.
Mind közül talán az LG röviden megvillantott okostelefonja kapta a legpraktikusabb formatervet: alapvetően egy klasszikus mobilnak tűnik, kinyitott állapotban pedig tabletszerűvé válik, az egyik hosszabbik oldalának az irányába képes kitekeredni a kijelzője. A pár másodperces demonstráción túl a cég nem kívánt beszélni a termékről, de állítólag még 2021-ben piacra kerülhet a hallatlan trükköt tudó okostelefon.
A rivális TCL két eszköz segítségével mutogatta a saját megoldását. A táblagépe kissé az ókori tekercsekhez hasonlít, a kijelzőjének mindkét oldalán van egy fogantyúhoz hasonló szerkezet, az egyik belsejébe tekeredik be a panel.