Bioritmus szerint, avagy mikor esik jól a sport?

Van, akinek kínszenvedést jelent a reggeli mozgás, más pedig el sem tudná képzelni az életét nélküle. Térképezzük fel, hogy a nap melyik szakaszában esik jól a sport, és persze ismerjük meg alaposan a testünk anyagcseréjét, hogy a bioritmus figyelembevételével még hatékonyabb legyen az alakformálás!

Forrás: Diéta és Fitnesz2020. 12. 04. 10:45
Illusztráció. Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fogyás, az alakformálás a cél? Ha a bioritmus szerint edzünk, eredményesebb lehet a zsírégetés.

Illusztráció. Fotó: Pexels

7 ÓRA: AKTÍV NAPKEZDET

Reggel adjunk elég időt a szervezetnek az ébredésre. Amennyiben keveset aludtunk az éjjel, a megterhelő edzést inkább hagyjuk máskorra. A szakemberek szerint az étkezés előtt végzett testmozgás révén hatékonyabb a zsírégetés. Ha a fogyás/szálkásodás a cél, a sport előtt legfeljebb csak egy kevés szénhidrátot fogyasszunk (pl. egy kis adag zabkását), hogy a test kénytelen legyen a zsírraktárakból biztosítani az energiát. A korai órákban végzett tréning sokak számára azért kedves, mert így biztosak lehetnek abban, hogy elvégezték napi edzésadagjukat, bárhogy alakul a további programjuk, és ez elégedettséggel tölti el őket. A reggeli torna egyébként nemcsak az alakformálás egyik módszere, de a legjobb koffeinmentes ébresztő is! Ráadásul segíti a természetes bioritmus kialakulását: a test egy idő után magától tudni fogja, mikor van itt az ideje a kelésnek. – írja a diétaésfitnesz.hu cikke.

9 ÓRA: JÖHET A PROTEIN!

Felejtsük el a cukros pékárukat a nap kezdetén, mindenképpen fehérjében gazdag ételekkel induljon a reggel. Egy átlagos felnőtt számára testtömegkilogrammonként 0,8-1 g fehérje fogyasztása javasolt, ezt célszerű a nap folyamán elosztva bevinni. A proteint tartalmazó élelmiszerek az izomépítésben, az alakformálás folyamatában is segítenek, az izmok pedig nyugalmi állapotban háromszor több kalóriát égetnek el, mint a zsírszövetek. Íme, néhány finom napindító fogás: áfonyás-mandulás zabkása, proteines palacsinta, spenótos-hagymás omlett.

11 ÓRA: JÖHET EGY KIS SNACK

A témával foglalkozó kutatások szerint érdemes beiktatni egy kevés snacket ebéd előtt, ha szeretnéd csökkenteni a testsúlyodat, és az alakformálás a célod. Felpörgeti a zsírégetést, és segít abban, hogy ne egyél túl sokat ebédre.

12-13 ÓRA: EBÉD UTÁN KÖNNYŰ SÉTA

Aki egész nap az íróasztal mellett dolgozik, ne ragadjon le itt! Sajnos sokan még az ebédjüket is a számítógép előtt, a netet böngészve fogyasztják el. Ha tehetjük, inkább használjuk ki a szünetet, és sétáljunk egyet a szabadban a könnyű ebéd után. A túl sok ülés miatt az anyagcsere rosszabb, az izommunka hiánya lassítja a keringést, és csökkenti a zsírégető enzimek termelődését.

18 ÓRA: ESTI EDZÉS

A családi elfoglaltságok miatt gyakran esély sincs a reggeli edzésre, és csak a munka utáni mozgás jöhet szóba. Figyeljünk azonban arra, hogy túlórázás után már ne akarjuk teljesíteni a megszokott napi penzumot. Ilyenkor szellemileg-lelkileg fáradtabban vágunk bele a sportolásba, és így nagyobb a sérülés veszélye. Szánjunk hosszabb időt a nyújtásra és a levezetésre, hogy megnyugtassuk a szervezetet, és felkészítsük az esti pihenésre.

20 ÓRA: LEHET LAZÍTANI

Este nyolc körül a szervezet már a regenerációra fókuszál. Csökken az adrenalintermelés, könnyebben elengedjük a napi feszültséget. Ez a napszak kiválóan alkalmas a stresszoldásra, masszázsra, esti ellazító testmozgásra, és persze egy kis szexre, ami akár egy edzéssel is felérhet: időtartamtól és intenzitástól függően 80-300 kalória égethető el.

22-23 ÓRA: IDEJE ÁLOMBA MERÜLNI

Számos kutatás bizonyítja, hogy a kevés alvás növeli a testsúlygyarapodás valószínűségét. Nem csoda, hiszen az éjszakai pihenés hiányát a legtöbben evéssel, szénhidrátban gazdag ételekkel kompenzálják. Törekedjünk rá, hogy legkésőbb 23 órakor már ágyban legyünk, a cirkadián ritmus felborulása ugyanis hosszú távon kimerültséghez és pszichés problémákhoz vezethet, ráadásul bizonyítottan megnő a magas vérnyomás, a daganatos betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és a prediabéteszes állapotok kialakulásának esélye.

A teljes cikket elolvashatja a Diéta és Fitnesz oldalán.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy a kronotípus nagy hatással lehet az egészségünkre. Bagoly vagy pacsirta? Sokan nem a saját biológiai ritmusuknak megfelelően élnek, ami veszélyes.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.