Csak kívülről tűnt könnyűnek a győzelem

A sportmászás bemutatkozott az olimpián, és nem is rosszul, bár a sportág egyik óriási alakja lecsúszott a dobogóról, egy másik viszont a tetejére állhatott – olvasható a CsupaSport cikkében.

Forrás: CSUPASPORT2021. 08. 11. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elején gyorsan fussunk át a szabályokon: a tokiói olimpián debütáló sportmászásban három szakág, a nehézségi, a gyorsasági és a boulder (azaz a biztosítás nélküli, kis magasságban, vízszintesen végzett, de nagyon technikás) mászás kapott helyet, és az elért eredményeket pedig összesítésben értékelték.

A férfimezőnyben kétségkívül az ötszörös világbajnok Adam Ondra volt a legnagyobb név, bár a lebonyolítás különlegessége miatt nem volt egyértelmű, hogy összetettben ki fog az élen végezni.

Csak a végén, az osztrák Jakob Schubert mászása után derült ki, hogyan néz ki a dobogó, addig mindenki izgult, de mivel Schubert volt az egyetlen a mezőnyben, akinek sikerült végigmásznia a nehézségi pályát, felkerült a dobogóra, Ondrát viszont letaszította onnan.

Végül az utolsó számban, a nehézségi mászásban második helyen végző 18 éves spanyol Alberto Ginés López végzett az első helyen, és lett a sportág első olimpia bajnoka, amit maga is alig tudott elhinni a fal tövében üldögélve.

A szezon elején fejben nem voltam egyben, ezért szakemberrel dolgoztam együtt, aki sokat segített

 – mondta a győzelme után a spanyol tinédzser. – Két éve még nem voltam elég gyors, ezen rengeteget kellett dolgoznunk a csapatommal, most Tokióban egy kis szerencse is kellett a győzelemhez. 

 

Sokáig hihetetlennek tűnt, hogy bejutottam a döntőbe, előtte össze kellett szednem magam mentálisan, és hinnem abban, hogy képes leszek jó teljesítményt nyújtani.

A nőknél korántsem született ekkora meglepetés, a hatszoros világbajnok szlovén Janja Garnbret nyakába akasztották az olimpiai aranyérmet: ő volt a sportág legnagyobb favoritja Tokióban.

 

„Ez volt pályafutásom legnehezebb versenye, különösen mentálisan volt kemény – mondta a 22 éves mászó. 

Úgy éreztem, minden nyomás rajtam van, mert a világ azt várta, én nyerem meg az aranyérmet. De ez nem így működik. 

A verseny pontszámokból tevődik össze, így bármi megtörténhet, és a döntőben mindegyik lány nagyon erős volt. Senkiről sem lehet előre kijelenteni, hogy biztosan aranyérmes lesz.”

 

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítóképen Janja Garnbret. Fotó: MTI/EPA/JIJI PRESS

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.