Pécs lerázza a vörös rongyokat

Ismét az ország részévé válnak a jugoszlávok által jogellenesen megszállt déli, főként baranyai területek, a magyar katonákat hatalmas ünnepléssel fogadják. Nyugat-Magyarország elszakítása ellen szólal fel Klebelsberg Kunó soproni képviselő, aki szerint Ausztria a győzők közé sompolygott, hogy élő testünket elszakíthassa. Bethlen István miniszterelnök egy nyílt levélre válaszolva kifejti: a Trianonban javunkra igen szűken kimért jogokat minden erőnkkel a végletekig kell érvényesíteni, de ehhez az út nem az érzések és a hangulatok tűzijátéka, hanem a megfelelő diplomáciai munka.

2021. 08. 25. 12:52
Forrás: Wikipédia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A nemzeti hadsereg bevonulása Baranyába   Fotó: Wikipédia


Hatalmas ováció kíséretében érkezik a nemzeti hadsereg a szerbek által évekig jogellenesen megszállt baranyai területekre augusztus 21–22-én. A Pesti Napló 23-án számol be a régóta várt eseményről. „Az országúton, a közeli falvakból sokácok, svábok, magyarok színes tömegei tolongtak. Az első megálló Mecsekpusztán volt. Itt tízóraival várták a bevonulókat. Ezután a csapatok megkezdték a Pécsre való bevonulást. Egy útkeresztezésnél a bányamunkások nagy tömege nemzetiszínű zászlók alatt állott sorfalat. Az úton Jószerencsét! felirású diadalívet állítottak fel, nemzetiszínű zászlókkal feldíszítve.”

Pécsre Maxon tábornok vezetésével vonul be az elővéd zászlóalj. „Szinte leírhatatlan az a tüntető lelkesedés, ahogyan a magyar csapatokat fogadták. Ember ember hátán szorongott végig a mintegy két kilométernyi hosszú útvonalon, piros-fehér-zöld kokárdákkal, a nők nemzeti ruhában. Az útvonal véges-végig nemzetiszínű zászlókkal volt fellobogózva. Harsogva zúgott az éljenzés: Éljen a nemzeti hadsereg! Isten hozott testvérek! […] A városon keresztül való bevonuláskor tetőfokára hágott a lelkes ünneplés.” A Széchenyi-téren szorongó sokaság kendőlobogtatással, virágesővel fogadja a magyar csapatokat. A parancsnok, Soós Károly altábornagy beszédet mond. „Szépek és emlékezetesek voltak azok a napok is, amikor kormányzónk, akkori fővezérünk oldalán bevonulhattam Székesfehérvárra, Budapestre, ezzel a szerény zászlócskával az oldalamon, amelyet Pécsre is elhoztam. A nagyobb lelkesülést mégis itt láttam. A tömegek lelkesülését a kard és kettős kereszt mellett, amely felszáll a magyarok Istenéhez, itt fokozottan éreztem. Amikor ma reggel leomlottak a demarkációs vonal korlátai, amelyek magyart magyartól, vért vértől eddig elválasztottak, akkor láttam könnyező szemmel, örömtől reszkető szívvel lehullani azokat a korlátokat is, amelyek itt ezen a vidéken, a bányatelepen, a városban eddig elválasztottak osztályt osztálytól […] És láttam a Turult lerázni szárnyairól a haza, nemzet- és Istenellenes gyalázatos vörös rongyokat és büszkén felszállani a magyarok Istene felé és láttam, hogy egyre mélyebben vésődik a lelkekbe ez a gondolat: Összetartani!”


A nemzeti hadsereg békésen felszabadítja ezzel egy időben Baját, Barcsot, Szigetvárt és Újszegedet is, hiszen a szerbek Baranyán kívül Tolna, Somogy és Csongrád megye egyes területeit is jogellenesen megszállták. A magyar katonák 27-én Mohácsra is bevonulnak.

Az ország újabb, nyugat-magyarországi megcsonkításának közelgő terminusa nagy hullámokat vet a Házban is. Klebelsberg Kunó, a későbbi emblematikus kultuszminiszter Sopron képviselőjeként szólal fel napirend előtt. „Tiltakoznom kell egész Európa és az egész világ színe előtt, mert az, ami Nyugat-Magyarországgal és Sopron szabad királyi várossal történik, az a népek önrendelkezési jogának lábbal tiprása. A nyugat-magyarországi képviselők megválasztása a legtágabb választójog alapján történt és minden ott fellépett magyar képviselő kijelentette választóinak, hogy azok szavazzanak rájuk, akik nem hívei Nyugat-Magyarország elszakításának. Megállapítható, hogy az ottani képviselőket túlnyomó többséggel és némelyiket egyhangúlag választották meg képviselővé. A népszavazás tehát Magyarország mellett történt meg. Tiltakozunk Ausztriával szemben, mert tagadjuk azt, hogy ma Ausztriának erkölcsi jogosultsága lenne ehhez a területhez. A nemzet kivette a részét azokból a harcokból, amelyek Ausztriáért folytak és bőségesen folyt a magyar vér Galícia és Karszt szikláin azért, hogy Ausztriát megvédje. És ma látnunk kell, hogy Ausztria a győzők közé sompolygott, hogy élő testünket elszakíthassa.”

Haller István interpellációjában felemlegeti „azokat az erőszakosságokat, amelyek a megszállott területek, s különösen a Délvidék magyarságát sújtják”. A volt vallás- és közoktatásügyi miniszter azt kérdi: „Van-e tudomása a kormánynak arról, hogy a megszálló hatalmak, de különösen a szerbek nem respektálják a magyar állampolgároknak a trianoni békeszerződésben biztosított jogait?”.

Ugyanebben a számban nyílt levelet intéz a lap Becsületbeli integritás címmel gróf Bethlen István miniszterelnökhöz, számonkérve a kormányon a túl higgadt stílust. A szerkesztőségi cikk nincs aláírva, ám nyilvánvalóan a főszerkesztő, Rákosi Jenő a szerző. „Ez a cikk voltaképpen Nyílt levél akarna lenni Bethlen István grófhoz, Magyarország miniszterelnökéhez. Meg szeretnők tőle kérdezni, hogy mindazokra a rettenetes kérdésekre, minők ma a tisztelt Ház levegőjében röpködtek, mint ijedt, vergődő madárcsapat, mely felett a héják keringenek, nincs-e más, nincs-e több, nincs-e biztatóbb válasza, mint aminőt Bánffy Miklós gróf külügyminiszter óvatosan, diplomatikusan, kissé álmosan adott. […] Nem a kormány és a nemzetgyűlés becsületbeli kötelessége-e kimondani, (hiszen azt is kimondta, hogy ha muszáj, átadja Nyugat-Magyarországot is, mert a békeszerződés parancsolja), hogy a békeszerződés minden pontja kötelez minden aláírót, s mi nem tarthatjuk meg a többit, ha a keveset, ami nekünk is kedvez, mások nem tartják meg?”

Bethlen István válaszát 26-án közlik. „Megnyugtathatom a cikkírót. Az a nyugalom, amellyel a külügyminiszter e kérdésekről beszélt, nála belső lelki nyugalmat nem jelenthetett. Ha valakinek a fórumon szereplő emberek közül a mai helyzet a szívébe markol, úgy ez elsősorban éppen a külügyminiszter és jómagam, akik Erdélyben születtünk, akiket mindennemű emlék, minden hagyomány és az ősi röghöz való ragaszkodás ehhez az Erdélyhez fűz. És ha valakinek fekvő vagyonát, ingatlan birtokát érintik a megszálló államhatalmak által foganatosított és a vezércikkben említett intézkedések, úgy az a mi vagyonunk, a mi ingatlanunk. Sem a külügyminiszternek, se nekem nincs más helyen fekvő vagyonom, mint Erdélyben. […] Nagyon jól tudom és átérzem, hogy a lelkekben égő tüzeket elfojtani nem lehet, de azt viszont nem szabad megengednünk, hogy ez a tűz elborítsa az egész magyar közéletet. Hangsúlyozom azonban, hogy ez a meggyőződés nem jelenti és nem jelentheti azt, hogy a trianoni békeszerződésben javunkra igen szűken kimért jogokat ne igyekezzünk minden erőnkkel a végletekig érvényesíteni. Az érvényesüléshez vezető út azonban nem az érzések és a hangulatok tűzijátéka, hanem csak a megfelelő diplomáciai munka és eljárás lehet.” A kormányfő kifejti: 1918 novembere óta gyűjti az adatokat a magyar kisebbségek jogainak sárba tiprásáról. A nemzetközi fórumokon felszólalnak és napirenden tartják a kérdést, „sajnos azonban mind a mai napig látható eredmény nélkül. Kijelentem, hogy ez az eredménytelenség azonban nem fog elkedvetleníteni, s ezután sem fogunk megszűnni jogainkat követelni.” Felszólít minden magyar állampolgárt, akinek „érvényesíthető jogsérelme van, hogy még most idejében haladéktalanul jelentse azt be a menekültügyi hivatal jogvédő osztályánál”.

26-án meghal Wekerle Sándor, aki háromszor volt magyar miniszterelnök, s akit a kommün alatt túszként fogságban tartottak. A Magyarország 28-án úgy ír: „Volt része óriási népszerűségben, hatalomban, királyi kegyekben és volt része nagy sikerekben, amiket kivívott. […] Az ország ügyeinek élén állott, mikor Magyarország 1867 utáni idejének legszebb korát élte, s az ország ügyeinek élén állott a nagy katasztrofális összeomlás idején is, mert ő volt tulajdonképpen a még egységes Magyarország utolsó miniszterelnöke.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.