Amerikai elismerések Magyarországnak

Heves belső viták közepette tartják meg a szocialista párt kongresszusát, amelyen az angol Munkáspárt ügyvezető elnöke azt fejtegeti, hogy addig nem lesz rend, amíg nemzeti elfogultságok élnek a népek között. A prágai Magyar Hírlapnak adott interjúban Bethlen István miniszterelnök kifejti: csak olyan Magyarország tud újból nemzetközi téren megbecsülésre és tekintélyre szert tenni, amely a legszebb magyar kultúrtradíciókat követve maradandó értékeket tud termelni. Jeremiah Smith, hazánk népszövetségi főbiztosa kijelenti: mindent el fog követni Magyarország gazdasági talpra állása érdekében. Calvin Coolidge, az USA elnöke derék, nagy jövőjű kultúrnépnek nevezi a magyarságot.

2024. 05. 05. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éles nézetkülönbségek kerülnek felszínre a szocialista párt szokásos éves kongresszusán. Mint a Pesti Hírlap május 6-án beszámol róla, Peyer Károly kongresszusi elnök „beszéde közben a jelenlevők ismételten éljenezték Garamit, Buchingert és a többi emigránst”. Az angol Munkáspárt ügyvezető elnöke, C. T. Cramp az új internacionálé nevében üdvözli a gyűlést, s felszólalásában a nacionalizmust kárhoztatja. Kifejti: „Addig nem lesz rend, amíg nemzeti elfogultságok élnek a népek között. Az angol polgári pártok eljátszották a játékukat, a nép tudja, hogy milyen hibákat követtek el a háború után, a bennük való bizalom megrendült. Az angol Munkáspárt, amely most kormányozza az országot, minden erejével a megértés és a béke szolgálatában áll és arra törekszik minden erejével, hogy jobb viszonyokat teremtsen a volt központi hatalmak és az antant államok között.” A hivatalos állami közegek jelenléte indulatokat vált ki, miután a jelenlévő rendőrtisztviselő megvonja a szót a csehországi német szocialista párt küldötteitől az üdvözlő beszéd kereteinek a túllépése miatt, majd az elnök is fokozza a feszültséget. „Nagy izgalmat keltett az elnöknek az a bejelentése, hogy a kongresszus tagjai közé detektívek lopóztak be. Az ülést nagy zaj közben felfüggesztették és a szünet alatt a hatóság nem hivatalos képviselőit kituszkolták a teremből.” A szocialista nemzetgyűlési frakció tevékenysége kapcsán csúcsosodnak ki a belső ellentétek. Vanczák János előterjesztéséről „szenvedelmes vita indult meg. Több szónok élesen támadta a párt képviselő tagjait, mert lassúnak mondották az előrejutást. Propper Sándor visszautasította a támadásokat és azt fejtegette, hogy szívesen látnak minden emigránst, de Garbaival, Böhm Vilmossal nem azonosíthatja magát a párt. Propper felvilágosításai nem nyugtatták meg a párt elégedetlen csoportját, mert a hétfői ülésen is szenvedelmes hangon folytatták a vezetőség támadását.” Peyer Károly a tudósítás alapján nem kommentálja a vörös kommünben vezető szerepet vállaló Garbai Sándor és Böhm Vilmos személye körüli polémiát, hanem arról beszél a politikai és gazdasági helyzetről szóló jelentésében, hogy a demokratikus választójog hiánya okozza a tömegek nyomorúságát. A párton belüli balos ellenzék hiába vonul fel külön szavazólistával, nagy többséggel mégis a „hivatalos lista” győz, amelynek értelmében az új pártvezetőség tagja lesz többek között Kéthly Anna, Farkas István, Peyer Károly, Propper Sándor és Vanczák János. 

A Budapesti Hírlap arról ír, hogy a Prágai Magyar Hírlap legújabb száma érdekes nyilatkozatot közölt Bethlen Istvánnal Csonka-Magyarország jövőjéről. A miniszterelnök a nyugodt fejlődés szempontjából fontos, történelmi napoknak nevezi a jelenlegieket, „amikor a Magyar Nemzeti Jegybankot, amelyért valaha annyit küzdöttünk, a nemzet saját erejéből felállítja és amikor Mr. J. Smith, a kiváló amerikai, aki a Népszövetség főmegbízottjaként fog itt működni, megérkezik körünkbe”. Úgy fogalmaz: „Meggyőződésem, hogy egyfelől csak olyan Magyarország tud újból megbecsülésre és tekintélyre szert tenni az új nemzetközi kapcsolatok rendszerében, amely a legszebb magyar kultúrtradíciókat követve, tudományos téren, művészetében és irodalmában […] maradandó értékeket tud termelni a haladás számára. Szilárd hitem másrészt, hogy politikai és társadalmi téren helyes úton csak akkor járunk, ha minden kockázatot gondosan kerülve, de azért tudatosan és fokozatos tervszerűséggel igyekszünk megvalósítani és megszervezni a nemzeti alapokon nyugvó magyar demokrácia uralmát.” 

A Pesti Hírlapnak az amerikai Jeremiah Smith, Magyarország népszövetségi főbiztosa még Párizsban interjút ad, amelyben kijelenti: „Célom és tervem az, hogy Magyarországot talpra állítsam és el is fogok követni mindent Magyarország gazdasági rekonstrukciója érdekében.” A lap május 6-i számában közli: „Egy biztos: Amerikának éppen olyan érdeke, mint az európai nagyhatalmaknak, hogy Európa testén ne legyen egyetlen beteg rész sem, mert bárhol is kezdi ki a kór a testet, vele sorvad az egész szervezet.” Budapestre érkezve, a sajtónak úgy nyilatkozik: „Miután a jegybank június 2-án már megkezdheti működését, szabadon áll az út a nemzetközi pénzügyi körökkel való tárgyalások számára. Az én feladataim pénzügyi természetűek és nem politikaiak és minden erőmet ennek a feladatnak szentelem, abban a reményben, hogy egy népnek, amely iránt hazám mindig csodálattal viseltetett, támogatására lehetek jólétének és boldogságának a megteremtésében.” 

Calvin Coolidge. Forrás: Whitehousehistory.org

Calvin Coolidge, az Egyesült Államok elnöke hasonlóan pozitívan, elismerően beszél a magyarságról a lap washingtoni tudósítójának. A Pesti Hírlap május 7-i cikkében kijelenti: „Ismerem az Unióból a magyarokat. Derék, nagy jövőjű kultúrnép… Kossuth népe… Egyébként az Amerikai Magyar Népszavának most lesz a jubileuma, levélben üdvözlöm szerkesztőjét, Mr. Berkót, és ebből a levélből látni fogja, hogy mennyire becsülöm a magyarokat.” Majd azt írják: „Az elnök levele Mr. Berkóhoz meg is érkezett. Elismerés ez a magyarsággal szemben minden sorában és ez is Kossuthot említi. Meglepő, hogy mindenki, akivel beszélek, ezt említi… Magyarország, Kossuth, Apponyi… Ez a három egy itt. Kossuth, Kossuth… mindig Kossuth… Aláhúzottabban, határozottabban, erőteljesebben, mint otthon.” 

Megállapodással zárul a pár napos megszakítással hetekig tartó nyomdászsztrájk, amely a napilapok megjelenésének szünetelésével járt. A 8 Órai Ujság május 6-án összekapcsolja a krízis kivédését az ország eredményeivel: „A nyomdászsztrájk három hetében csendben, szinte észrevétlenül érlelődött a magyar jövő, az eljövendő szociális és gazdasági nyugalom, melynek tartó pillérei éppen az elmúlt hetek csendjében épültek föl. A szanálási törvények, a Nemzeti Bank megalapozása, a Népszövetség magyarországi főmegbízottjának, Mr. Smithnek Budapestre érkezése kimagasló eseményei a sajtó nélkül elmúlt heteknek, s mind a három esemény egyetlen közös cél szolgálatában egyesül: Magyarország gazdasági, társadalmi, politikai rendjének és virágzásának megalapozásában.” 

 

 

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.