Gyorsult az infláció

Januárban 4,5 százalékra gyorsult az infláció Kínában; az elmúlt három hónapban ez volt a legmagasabb érték – közölte az országos statisztikai hivatal csütörtökön.

WA
2012. 02. 09. 7:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Novemberben 4,2, decemberben 4,1 százalék volt az éves fogyasztói áremelkedés. A januári növekedés az előző hónaphoz képest 1,5 százalékos volt. A nem várt emelkedés a szakemberek szerint nem fogja befolyásolni az infláció idei évre várt folyamatos lassulását – áll a Hszinhua hírügynökség beszámolójában.

A kínai Bank of Communications vezető közgazdásza szerint a januári adat a holdújévi élelmiszer-vásárlási rohammal magyarázható. Az élelmiszerárak az év első hónapjában 10,5 százalékot ugrottak a tavalyi év azonos időszakához képest. A decemberhez viszonyítva 9,1 százalékos volt a drágulás. Lian Ping már februárban jelentős árcsökkenéssel számol. Elemzők éves szinten 3-3,5 százalékos inflációt várnak.

A csúcs tavaly júliusban volt, amikor 37 hónap legmagasabb értékét mérték: 6,5 százalékot. Ezt követően központi intézkedések sorozatával igyekeztek az inflációt leszorítani, aminek következtében 2011-ben a tervezett 4 helyett 5,4 százalék lett.

Ugyancsak csütörtökön a kínai kormányhoz tartozó állami információs központ közleményében 8,5 százalékos gazdasági növekedést jelzett előre az első negyedévre. A növekedés mérséklődését elsősorban a beszűkült exportpiacokkal és a hazai ingatlanpiac árainak elszabadulását fékező intézkedésekkel magyarázzák.

A központ szerint a nyugati országok csökkenő keresletének, az állóeszköz-beruházások visszaesésének az inflációt mérséklő hatása lesz, ami várhatóan az első három hónapban 3,5 százalék körüli fogyasztói áremelkedést eredményez.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.