A Finance.cz pénzügyi hírportál összeállítása szerint a háztartások megtakarításainak összege a tavalyi év végén 2740 milliárd koronát tett ki, s egy háztartásra ebből mintegy 690 ezer korona esik. A megtakarítások szerkezete az előző évekhez viszonyítva nem változott, a csehek továbbra is leginkább a bankbetéteket kedvelik.
A bankszámlákra tavaly nem egészen 58 milliárd koronát helyeztek el, ami az utóbbi hét év legalacsonyabb összege. Szakértői elemzések szerint csökkent a hosszú lejáratú betétek iránti – korábban jelentős – igény, s gyakorlatilag leállt az érdeklődés az új lakástakarékossági számlák nyitása iránt. Ezt a változást a lakástakarékosság állami támogatásának nagymértékű korlátozása következményeként értékelik. A folyószámlákon a cseh lakosságnak összesen 280 milliárd koronája van.
A második helyen a különféle biztosítások vannak. Népszerű az életbiztosítás, amelybe 28,3 milliárd koronát fektettek be a csehek, 2010-hez viszonyítva ez az összeg 2,5 százalékkal csökkent. A csökkenő állami támogatás ellenére a megtakarítások terén továbbra is fontos helyet foglal el a lakástakarékosság és a nyugdíjkiegészítő biztosítás.
A lakástakarékba a 10,5 milliós Csehország 5,5 millió lakosa kapcsolódott be, s együttesen 429 milliárd korona van a számláikon. Ez egy személyre 76 ezer megtakarított koronát jelent. Miután a kormány várhatóan tovább csökkenti az állami támogatás mértékét, s mindezt meg is adóztatja, az érdeklődés az új szerződések iránt mélyponton van. Eredetileg az állam évi 4500 koronával támogatta az egyes ügyfeleket, ez most 2000 koronára csökken. Korábban öt év elteltével az összegyűjtött pénzt bármire el lehetett költeni, most hat évig kell spórolni, s csak építkezésre és a lakások átalakítására használható az összeg.
Nyugdíjának kiegészítésére 4,5 millió cseh spórol, s a számláikon 230 milliárd korona van elhelyezve. Egy személyre jelenleg 51 ezer korona jut.

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen