Hazánk jobban teljesített az euróövezetnél

Az eurózónában a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,1 százalékkal esett vissza, vagyis ebből a szempontból Magyarország jobb eredményt ért el.

PR
2012. 04. 24. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KSH kedden közölte, hogy a januári kismértékű (0,6 százalékos) növekedés után februárban a kiskereskedelmi eladások 1,4 százalékkal csökkentek, így az év első két hónapjában 0,4 százalékos volt az elmaradás az előző év azonos időszakához képest. Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,5 százalékkal mérséklődött februárban.

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője elmondta, hogy a februári adat az általuk vártnál gyengébb lett, 0,1 százalékos visszaesésre számítottak februárban éves összehasonlításban. Meglepő, hogy miközben a havi visszaesés „csak” 0,5 százalék, ehhez képest az éves mérséklődés 1,4 százalék. Ekkora havi visszaeséshez kisebb éves csökkenés szokott társulni, lehet, hogy a naptárhatástól való tisztítás ezen még változtathat, mivel a szökőév miatt idén egy nappal hosszabb volt a február.

Az Erste elemzője szerint a csökkenés beleillik abba a képbe, hogy február volt az első hónap, amikor a lakosság az idei új, januári fizetése alapján költekezett. A trend, hogy a kiskereskedelmi forgalom csökkenésben van, nem meglepő, hiszen az adóintézkedések és a magasabb infláció indokolja ezt. Úgy vélte, a következő hónapban sem várható trendforduló, mivel az idén jelentős költségvetési kiigazítás van, ami általában nem hat pozitívan a belső felhasználásra, a fogyasztásra.

Hasonlóan vélekedett Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. senior elemzője, aki elmondta: a várakozásoknál nagyobb mértékű februári forgalomcsökkenés összhangban van a csökkenő reálbérekkel, illetve az év elején jelentősen visszaeső fogyasztói bizalommal. Hozzátette, hogy az év hátralévő részében sem várnak jelentős változást, átlagosan 1 százalék körüli visszaesésre számítanak.

5 hónapja nem látott bővülés

A Nemzetgazdasági Minisztérium a KSH adatai alapján közleményében hangsúlyozza: a kiskereskedelem felét kitevő élelmiszerek volumene 5 hónapja nem látott bővülést mutatott az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű termékek, valamint az iparcikkek azonban kelendőbbnek bizonyultak, mint 2011 februárjában. A nem élelmiszer-ipari termékek esetében a könyv, a textil, az illatszer és a csomagküldés iránt is nagyobb volt a kereslet, mint az előző év azonos időszakában.

A nem élelmiszer jellegű kiskereskedelem tavaly februárhoz képest 2,7 százalékos visszaesése leginkább a teljes kiskereskedelmi forgalomból 9,5 százalékkal részesülő bútoripari és műszaki cikkeknek tulajdonítható, valamint a kisebb részarányú használt cikkek 22,5 százalékos forgalom-visszaesésével magyarázható.

Az NGM rámutat arra, hogy az Eurostat jelentése szerint az eurózóna államaiban az előző év azonos időszakához képest a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,1 százalékkal esett vissza, vagyis ebből a szempontból Magyarország jobban teljesített az euróövezetnél. Legfőbb kereskedelmi partnerünk, Németország kiskereskedelme 2,5 százalékos visszaesést szenvedett el, ami a külkereskedelmi kapcsolatok miatt hazánkra is hatással lehetett. Magyarország a régióban Bulgáriánál és Lengyelországnál kisebb, Ausztriával azonos mértékű csökkenést könyvelhetett el – írja közleményében az NGM.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.