A Trade Magazin és a Lánchíd Klub által szervezett Business Dinner rendezvénysorozaton a magyar gazdaság és élelmiszer-gazdaság aktuális helyzetéről és jövőképéről cserélték ki véleményüket a résztvevő szakemberek.
Róna Péter szerint a tudatos politika hiányáról van szó Magyarország részéről, mivel beszállt a fejlett országok játszmájába, amelynek következményeként a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar vertikális szerkezete tönkrement. A nemzetgazdaság többi területén is állandósult az a struktúra, amelyben a cégek főként alapanyagot, félkész árut, alacsony szellemi hozzáadott értéket tartalmazó készárut adnak, valamint bérmunkát végeznek.
A magyar gazdaság kiútja ebből a helyzetből Róna Péter szerint az lehet, ha a pénzügyi és a bankrendszerét rendbe teszi. Olyan pénzügyi rendszerre van szükség, amely képes a nemzetgazdaság normális pénzügyi igényeit kielégíteni – húzta alá.
Zdeborsky György közgazdász, a CIB Bank és az MFB volt elnöke elmondta: szerinte a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart szakosítottan finanszírozó pénzintézetre nincs szükség, mivel Magyarországon megfelelő mennyiségű bank van, és ezek megfelelő mennyiségű hitelt tudnak biztosítani a gazdaság számára.
Nem értett egyet azzal a felvetéssel, hogy a pénzintézetek nem szívesen finanszírozzák a mezőgazdasági, illetve élelmiszer-ipari cégeket; saját tapasztalatai szerint a bankok nem ódzkodnak finanszírozni ezeket a vállalatokat. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ez nem jellemző a teljes magyar mezőgazdaságra, de hozzátette, hogy saját elnöksége alatt a CIB szívesen finanszírozott mezőgazdasági cégeket.
Utalt arra is, hogy a bankok ma érezhetően visszavonultak a hitelezéstől, amiben közrejátszik a 2008-as gazdasági válság hatása, továbbá a mai magyar kormány a bankszektort több esetben kedvezőtlenül érintő lépései.

Fiktívszámla-gyárat számolt fel a NAV