Még nem tudják megbecsülni, mekkora a kár

A mezőgazdasági termelőktől közel 5500 fagykárbejelentés érkezett Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.

LM
2012. 04. 26. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mátyás László, a szervezet munkatársa elmondta: összesen 5445 kárbejelentést vettek nyilvántartásba, amelyek közül 760 vonatkozott a téli fagykárokra, 4685 pedig az április 10-ire. A húsvéti ünnepeket követő hajnalban mínusz 3, mínusz 9 közötti volt a hőmérséklet Szabolcsban, sőt Csengerújfaluban például mínusz 11 fokot mértek.

Mátyás László tájékoztatása szerint a tavaszi fagy minden gyümölcsfajtát érintett, a legtöbb bejelentés a téli almára vonatkozott, majd a meggy, a szilva és a dió következett. A fagykár által sújtott gyümölcsterület nagyságát az adatok összesítése után állapítja meg a térségi földművelésügyi igazgatóság.

Mátyás László szerint a kár, a várható terméskiesés nagyságát szintén csak később lehet majd megállapítani. Úgy vélte: erre legkorábban június elején, az első természetes terméshullás után kerülhet majd sor. „Addig csak becslések lehetnek, amit viszont szakmailag semmi sem támaszt alá” – hangsúlyozta.

Az április 10-i hajnali fagy után az Alma Terméktanács szakembereinek gyorsfelmérése szerint 10 és 100 százalék közötti kár érhette a gyümölcsösöket Szabolcsban. Takács Ferenc, a szervezet elnökének közlése alapján a kajszibarack, az Idared és a Jonagold almafajta károsodott a legjobban, és őszibarackból is csak minimális termés várható a Nyírségben. Korai meggyből, cseresznyéből és a Gála almafajtából 50 százalékos mértékűre, míg a Golden és a Jonatán almánál 10-35 százalékra becsülték akkor a kárt.

Az osztrák érdekeltségű Agrana-Juice Magyarország Kft. szakemberei szerint viszont – a cégnek 3200 hektáros integrált almatermesztési rendszere van Szabolcsban – az áprilisi fagykár kisebb lehet az előzetesen vártnál. Koczinger Norbert projektvezető tájékoztatása alapján a „természet sietett az almatermelők segítségére”, a fagy után meleg és esős időjárás jött, így bőségesebb lett a fák virágzása, ami mérsékelheti a terméskiesést. Szerinte akár még közepes termés is összejöhet, mert a fák pótolták a lefagyott virágokat, újakat hoztak helyettük, így majd a májusi terméskötődés és a júniusi első hullás után derül ki, milyen termés várható ősszel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.