Tovább emelkedhet az olaj ára

A kávén és a földgázon kívül a jelentősebb nyersanyagok drágultak az elmúlt időszakban. Az olaj ára az iráni feszültség miatt tovább emelkedhet, míg Kína nagybevásárlásba kezdett az aranypiacon.

Károly Gábor
2012. 04. 04. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyersanyagárakat meghatározó piacok még nem heverték ki az elmúlt évek gazdasági válságát. Az Egyesült Államoknak jelenleg két komoly problémával kell szembenéznie. Hosszú idő után 10 százalék alá sikerült mérsékelni a munkanélküliségi rátát, de az még mindig igen magas, 8,3 százalék. Továbbá a foglalkoztatási ráta is mélypontra került: 67 százalékról 63 százalékra csökkent. A másik jelentős probléma az, hogy az USA „hatalmas adóssághegyen ül”.

„Összességében nem túl rózsás a kép, van egy kis növekedés, de a kockázatok megvannak” – mondta Hosszú. A feldolgozóipar beszerzési menedzserindexe 50 pont felett van, mely mindenképpen pozitív – növekedési várakozásokat sugall –, szemben az Európai Unió 50 alatti értékeivel. „Európában a növekedés is sokkal lassabb” – tette hozzá. A befektetési igazgató Németországból pozitív adatokat vár, de a déli államok esetében mindkét negyedévre negatív számokat vetít előre.

Kínában a fogyasztásé lehet a főszerep

Hosszú elmondása alapján Kína súlya a világ gazdaságában a GDP-adatok alapján 14 százalékosra tehető, ugyanakkor a nyersanyagpiaci fogyasztása ennél sokkal jelentősebb – 58 százalék. A korábbi években tapasztalt, 10 százalékot is meghaladó gazdasági növekedés már a múlté: a kínai kormány az idei évre 7,5 százalékos növekedést vár. A távol-keleti ország gazdaságának fő mozgatórugói az elmúlt években az export bővülése, valamint a jelentős infrastruktúra- és ingatlanfejlesztések voltak. Kína jelenleg átalakuláson megy keresztül, s a „fogyasztásvezérelt” gazdaság irányába mutatnak a trendek.

Az elmúlt néhány év „olajsztorija”

A kínai motorizáció hatására a távol-keleti ország étvágya megnőtt az olaj iránt – jelentős kereslet alakult ki. Ezzel szemben Európában csökkenni látszik a fogyasztás, míg az USA-ban jelenleg inkább stagnálásról beszélhetünk, de a trendek Amerikában is a keresletcsökkenés irányába mutatnak az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója szerint.

Jelenleg 1,2 millió hordónyi túlkínálat van a piacon az első negyedéves adatok alapján – emelte ki Hosszú. Két éve a keresletnövekedés hatására 100 dollárig emelkedett a „fekete arany” ára. Az „arab tavasz” miatt tavaly márciusban Líbia „kiesésével 1,5 millió hordó eltűnt a piacról”, amelynek hatására egészen 125 dollárig drágult az olaj. Szaúd-Arábia kapacitásbővítésével – 10 millió hordóra emelte a napi termelését – enyhíteni tudott az árakon, s tavaly év végére ismét 100 dollárig gyengült az árfolyam.

Napjainkban mégis 120 dollár felett van a Brent olajféleség hordónkénti ára, melynek több oka is van Hosszú szerint. A határidős árak sok mindent elárulnak a jelenlegi kockázati felárakról: ötéves lejáratra 90-95 dollárt kérnek egy hordó olajért, szemben az egy hónapos árakkal. A líbiai 1,5 millió hordónyi termelés hiába került vissza a piacra, mégis kevés a tartalékkapacitás: csupán 3 millió hordóról beszélhetünk – melyből nagyjából 2 millió Szaúd-Arábiához köthető. Ez 2008 óta a legkevesebb – akkor az olaj ára 145 dollár körül mozgott.


Irán miatt tovább drágulhat az olaj

Komoly hatást gyakorol az olaj árára Irán. A nyugati vélekedés szerint az arab ország olajbevételeit a nukleáris „programjára” fordítaná. Ezért az unió januárban olajembargót hirdetett Iránnal szemben. Az ország 3,5 millió hordó olajat állít elő naponta – ezzel az OPEC rangsorában a második –, melyből 2,5 millió hordót exportál. Irán piaci részesedése tavaly november óta folyamatosan csökken, s azt is kilátásba helyezte, hogy lezárja a Hormuzi-szorost.

Hosszú kiemelte, hogy ezen a szoroson halad át a világ olajexportjának legalább 20 százaléka, mintegy 17 millió hordó – melynek 85 százaléka egyébként az ázsiai piacra kerül. „Ez a fenyegetés nem tűnik reálisnak” – mondta a befektetési igazgató. Irán összes bevételének körülbelül 80 százalékát teszi ki az olajexport.


Annak ellenére, hogy túlkínálat van a piacon, „inkább felfelé mozdulhat” az olajár – emelte ki Hosszú. Igaz ez még akkor is, hogy az USA-ban 5-10 éven belül jelentős kitermelés indulhat meg – így akár nettó olajexportőrré is válhat. Az árban indokolt a prémiumkockázat jelenléte az iráni feszültség miatt, mely szerinte 10-20 dollár körül lehet. Amennyiben mégis lezárnák az „olajszorost”, úgy jelentősen elszabadulhatnak az árak. Befektetési szempontból Hosszú szerint a 110-115 dolláros árszint mellett már érdemes lehet beszállni a piacra.

Mélyponton a földgáz ára

A földgáz ára tízéves mélypontokra zuhant vissza: 2008-ban még 14 dollár, míg jelenleg csupán 2,1 dollár körül mozog az árfolyam – emelte ki Hosszú. Szemben az olaj árával, a földgáz esetében a hosszabb határidős ügyleteknél magasabbak az árszintek. „Erőteljes túlkínálat” jellemzi a piacot. Erre még az is rátett, hogy az USA-ban rendkívül enyhe volt a tél, így a fűtéshez nem is volt rá szükség. „Ilyen szinten még sosem álltak készletek” – tette hozzá. Juscsák kiemelte, hogy a földgáz ára tavaly 47 százalékot, az idén pedig körülbelül 20 százalékot zuhant.

Amerikában az elmúlt években terjedt el a palagáz, átrendezve ezzel a földgázpiacot. Az ismert készletek egyharmadát már ez a gázfajta teszi ki. „A Nemzetközi Energia Ügynökség várakozásai szerint 2035-re a palagáz aránya az USA teljes földgázkitermelésén belül elérheti az 50 százalékot” – mondta Hosszú.

A palagázt egy-két kilométeres mélységből nyerik, úgynevezett hidraulikus töréstechnikával. A gáz kinyeréséhez sok vizet és vegyi anyagot is felhasználnak. A technikát sokan pont emiatt kritizálják, Franciaországban be is tiltották. Az Egyesült Államokban előfordult, hogy a palagáz kinyerését követően a föld alatti vízkészlet metánnal, a gázkutak környékén az ivóvíz pedig nátrium-kloriddal szennyeződött és sós lett. (Forrás: europarl.europa.eu)

Lengyelországban is téma a palagáz kitermelése. Bővebben >>>


Európában nincsen akkora túlkínálat, mint az USA-ban. A befektetési igazgató elmondása alapján inkább a hosszú távú szerződések befolyásolják az árakat, s többnyire az olajár mozgásának trendjét követik. Jelenleg 7,5 dollár körül mozog a földgáz ára az unióban. Magyarországon is voltak korábban próbálkozások lelőhelyek felkutatására: az Exxon Mobil Makó környékén érdeklődött a kitermelés lehetőségeiről – kudarccal.


Az arany bűvöletében

A nyersanyagárakat nem feltétlenül követik a belőlük előállított termékek árai – legalábbis lefelé ritkábban. Erre hozott fel egy jó példát Juscsák György: a kávé ára 20 százalékot esett, azonban a reggeli kávézásainknál mégsem tapasztaljuk, hogy kevesebbet fizetnénk érte.

Erősödhet a dollár

A JP Morgannél „a dollár erősödését várják, főleg az euróval szemben” – emelte ki Juscsák. Az euróövezet adósságválsággal küzd. Az adósságot gazdasági növekedéssel vagy inflációval lehet eltüntetni. Utóbbihoz olcsó pénz kell, mely alacsonyabb kamatokat kíván. Ezért erősödhet a dollár az euróval szemben.

A JP Morgan portfólióiban legnagyobb arányban az arany és a kukorica van jelen. Utóbbit azzal indokolta Juscsák, hogy „sok a vetésterület” – főleg Dél-Amerikában –, s most látnak benne „fantáziát”. Sokan attól tartottak, hogy „buborék” alakul ki a piacon, ennek ellenére az arany ára tavaly 1500 dollárról 1600-ra nőt. „Az aranyhoz mindenki ért: az ékszerész, a nepper a Keletiben, és a saját nagyanyám is” – mondta szemléletesen a befektetési szakértő.

Mindössze két olimpiai medencét lehetne megtölteni a világon eddig összesen kitermelt arannyal – az elsüllyesztett spanyol armadával nem számolva. Egyetlen gramm arany felszínre hozásához egy tonna földet kell megmozgatni – érzékeltette az arany ára mögötti lényeget Juscsák. Tavaly Kína 500 százalékkal növelte az aranyfelvásárlását, továbbá mára a világ legnagyobb kitermelőjévé is vált. Ezzel szemben a fejlett nyugati államok – Franciaország, Németország, Nagy-Britannia vagy éppen az USA – aranytartalékait vizsgálva azt láthatjuk, hogy ezen országok tartalékai körülbelül 65 százalék, míg Kínában ez az arány 1,5 százalék – mondta Juscsák.

A rézhiány az ezüst árára is kihat

Egy átlagos ház felépítéséhez 90 kiló rézre van szükség – szemléltetett Juscsák. A legnagyobb rézbánya Chilében működik, annak ellenére, hogy az Escondida bánya már túl van legmagasabb kapacitásán. A második a sorban a mongóliai Rio Tinto, amely 2014-ben kezdi meg működését. A Rio Tinto kapacitása az Escondida termelésének felét teheti ki. Kína térhódítása a vasércet illetően is megfigyelhető: a világpiac mintegy 66 százalékát a távol-keleti ország vásárlásai teszik ki. Juscsák elmondta, hogy a rézpiac befolyásolja az ezüst árát, így a nemesfém tekintetében is áremelkedésre számít rövid távon. A JP Morgan portfólióiban az idén eddig az ezüst hozta a legnagyobb hozamot.

A WTI is drágulhat

„20-25 dollár rizikó van beárazva az olaj árában” – mondta a szakértő. Befektetési szempontból a JP Morgannél az „amerikai olajban” (WTI) látnak fantáziát. Ez annyit tesz, hogy Európában már sokat emelkedett az árfolyam, Amerikában ez majd csak most fog lecsapódni – érvelt Juscsák. Az árak azért is nőhetnek a tengerentúlon, mert kevesebb a finomító az utóbbi évekhez képest, s az olaj nehezebben jut el a piacokra. A WTI 8 százalékkal emelkedett, míg a benzinárak 18 százalékkal nőttek az USA-ban. Az olajár emelkedése pedig a gazdasági növekedést is megfoghatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.