Változások az állatjóléti intézkedések miatt

Kevesebb mint 50 sertéstelepet érint Magyarországon az a jövő januártól érvényes uniós előírás, amely szerint az anyakocákat tilos elkülönítetten tartani.

WL
2012. 04. 02. 13:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországot is érintik azok a 2008-as uniós direktívában megfogalmazott állatjóléti követelmények, amelyek betartása 2013. január 1-jétől lesz kötelező az EU valamennyi tagállamában – mondta a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára hétfőn az MTI-nek. Menczel Lászlóné azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy a napokban a sajtóban olyan információ jelent meg a szaktárcára hivatkozva, hogy Magyarországot nem érinti a sertésekre vonatkozó uniós szabályozás változása.

Több új állatjóléti intézkedést kell bevezetniük a sertéstartóknak. Ezek közül az egyik, hogy az anyakocáknak az eddiginél nagyobb területet kell biztosítani, és csoportosan kell őket tartani – közölte a VHT titkára. Hozzátette, Magyarországon az anyakocatartás körülményei már most jobbak, mint több nagy uniós sertéstartó tagországban. A mintegy 210 ezer anyakoca kevesebb mint 10 százalékát tartják a 2013 elején életbe lépő szabályok szerint nem megfelelő módon. Egy felmérés szerint 47 telepet érintenek a változások, de várhatóan ezeken a telepeken is megfelelőek lesznek a tartási körülmények a jövő év elejére, jegyezte meg Menczel Lászlóné.

Ezt a véleményt megerősítette az MTI-nek Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára is. A tárca információi szerint 45 sertéstelepen kell még javítani az anyakocatartás feltételein. Hangsúlyozta, a tartási körülmények javítását ezeken a telepeken is elvégzik még a jövő év elejéig.

Menczel Lászlóné azt még nem tudta megmondani, hogy az állatjóléti feltételek javítása milyen mértékben hat a sertéshús árára. Az azonban biztos, fűzte hozzá, hogy sem a termelői kör, sem a feldolgozók nem tudnak további költségnövekedést elviselni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.