Ezek csak morzsák a görög megszorításokhoz képest

A kormány kellemetlen intézkedéseket hozott, de a spanyol vagy a görög megszorításokhoz képest ezek csupán morzsák. A forint tartotta az erejét, míg az állampapírokat valósággal elkapkodták.

Károly Gábor
2012. 05. 04. 18:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozitívan hatott a piacokra az a hír, mely szerint május vége előtt elkezdődhetnek a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal – emelte ki Gabler Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője. A megállapodás előreláthatóan nyár vége előtt nem, de ősszel akár már meg is születhet.



„A befektetők ismét megtalálták a magyar eszközöket, s ez mindenképpen pozitívum, ugyanakkor még jöhetnek buktatók” – mondta az Államadósság Kezelő Központ sikeresnek mondható heti aukcióiról. Gabler szerint kismértékben tovább csökkenhetnek a hozamok, s akár fél százalékkal is lejjebb mehetnek az állampapírok kamatai. „Az mindenképpen pozitívan hat, hogy busás hasznot kapnak a befektetők a magyar eszközök után” – tette hozzá.

Még lehetnek buktatók

Az elemző a buktatókról szólva elmondta: „A jegybanktörvény a kisebbik probléma. Meg nem nevezett EU-s források szerint az igazságügyi kérdések lezárása nélkül nem lehetséges a megállapodás” – mondta Gabler. A zöld utat ugyan megadta az unió a tárgyalások megkezdésére, de a bírák nyugdíjazását, valamint az ombudsman jogállását a bizottság elviszi az Európai Bíróságig. Ez még hozhat negatív fordulatot az Equilor elemzője szerint.


Általános eufória jellemzi az állampapírpiacot Odor Tamás, a GlobalFX vezető elemzője szerint: „Rég láttunk ekkora keresletet. Abszolút jól sikerültek az aukciók”. A hosszabb és a rövidebb lejáratú kötvények esetében több ajánlatot is fogadott el az ÁKK, mint amennyit meghirdetett. „Ezek mind pozitív hírek.” A piacok jelenleg úgy látják, hogy az IMF-megállapodást „tető alá hozzuk”. Az elemző szerint hasonló aukciókra lehet számítani a közeljövőben.

Megtartotta erejét a forint

A forint akár tovább erősödhet – emelte ki Gabler, majd felhívta a figyelmet, hogy az elhúzódó tárgyalások miatt csak limitált lehet ez a felértékelődés.

Az árfolyamokkal kapcsolatban Odor elmondta, hogy az euró és a svájci frank esetében februári mélypontokat ért el a forint, míg a dollárral szemben márciusi értékekre erősödött. Az euró 285, a svájci frank 238, míg a dollár 217 forint körül mozog. Ha kitart az eufória, akkor megmaradhatnak az árfolyamok ezen a szinten. „A két-három forintos elmozdulás a forint esetében abszolút benne van a pakliban” – tette hozzá az elemző.

Szürkülhet a gazdaság

A Széll Kálmán-terv 2.0-val kapcsolatban Gabler kiemelte, hogy a konszolidációt az EU is pozitívan látja. „Folyik a túlzottdeficit-eljárás, de a konvergenciaprogrammal kikerülhetjük a kohéziós támogatások megvonását – ez pozitív” – mondta az elemző.

A negatívumok között a tranzakciós adóval kapcsolatos nyitott kérdésekre hívta fel a figyelmet. „Ez inkább a szürke irányába tolhatja a gazdaságot: előtérbe kerülhetnek a készpénzes fizetések, valamint többen külföldön nyithatnak bankszámlákat.” Ezen intézkedések a gazdasági növekedést is visszavethetik.



Külföldi elemzők úgy látják, hogy a telefon- és a tranzakciós adó a bankadók és a további multikat sarcoló adók helyére lép – de feltehetően ők ezeket majd áthárítják a lakosságra. Odor szerint „ez semmiképpen sem tesz jót az árfolyamoknak”, ugyanakkor amíg be nem vezetik ezeket, addig nehéz a hatásaikról beszélni. Hosszabb távú, precíz előrejelzések tényszerű adatokkal nem állnak rendelkezésre ezekkel az adókkal kapcsolatban.

Morzsák”

Amíg a fogyasztásgerjesztést nem meri bevállalni a kormány, addig ezek a sarcok inkább csak visszavetik a fogyasztást – emelte ki. „Az optimistább vélekedés szerint havonta 5-600 forintot, míg a pesszimistábbak szerint akár 3-6000 forintot is jelenthetnek ezek az adók. Ha ebből egy arany középút alakulna ki, akkor ez más országok megszorításaihoz képest csupán morzsákat jelentene” – érzékeltette az elemző.

Odor szerint a lakossági felháborodás természetesen érthető, de más országokhoz képest – ahol ezeket a túlélés érdekében kellett bevezetni – ezek az intézkedések nem jelentősek. Spanyolországban vagy Görögországban ennél sokkal nagyobb megszorításokat láthattunk. „Kellemetlen ugyan, ahogy a benzinár és az energiaárak emelkedése is az, de összességében ez nem egy jelentős megszorítás” – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.