A vízrendezésre a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (KDKVI) a Dél-dunántúli regionális program forrásaiból nyert el 588 millió forintos támogatást – mondta Tóth Sándor projektmenedzser, a KDKVI műszaki igazgatóhelyettese.
Ismertetése szerint az átalakításra azért van szükség, mert a Sárköz mintegy 250 négyzetkilométenyi vízgyűjtő területének csapadék- és belvizét elvezető, 38 kilométeres csatorna végén működő bátai zsilip küszöbszintje 1,4 méterrel magasabban van a torkolat szintjénél, ezért 20-22 kilométeres szakaszon visszaduzzasztja a csatorna vizét.
Az október 8-ig befejeződő beruházás részeként 1,5 méterrel lesüllyesztik a zsilip szintjét, és ehhez igazítják a Duna hullámterében húzódó, három kilométeres csatornaszakasz medrét. Átépítik a térség vízkormányzásában fontos szerepet játszó sárpilisi tűsgátat, és a medergeometriai rendezés mellett körülbelül egy méter szélességű kisvízi medret építenek a 8-10 méter szélességű főcsatornában, amely az alacsonyabb vízállás esetén képes másodpercenként 0,8-1 köbméternyi vizet elvezetni. A vízrendezés következtében a főcsatorna esése a mostani, kilométerenkénti 2-3 centiméterről 10 centiméterre nő.
A kivitelezést a Szekszárd–Paksi Vízgazdálkodási és Környezetvédelmi Kft., valamint a Mészáros és Mészáros Kft. alkotta Sárköz 12 Konzorcium végzi.
Az igazgatóság korábbi tájékoztatása szerint a rekonstrukció 51 ezer ember belvízi biztonságát teremti meg.
Tóth Sándor kitért arra: a vízgyűjtő terület 85 százaléka, mintegy 20 ezer hektár szántó, amelynek 2010-ben és 2011-ben mintegy egyötödét, több mint négyezer hektárt borított belvíz. A bátai zsilip a rendkívül csapadékos, 2010-es évben 35 millió köbméter vizet emelt át a Dunába.

Orbán Viktor is köszöntötte az új pápát