Hatalmas vagyon lapul alattunk

Az Európai Unió ipari, kutatási és energetikai bizottsága nemrég egy azt tanácsolta, hogy szorgalmazzák a nem hagyományos gáz kutatását és termelését a kontinensen.

PR
2012. 05. 09. 3:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly gázvagyon fölött ül Európa, ám eddig, főként környezetvédelmi okokból, az unió ellenezte ennek a kiaknázását – a palagáz felszínre hozatalához ugyanis a mélyben repeszteni kell a kőzeteket, amivel vegyszerek jutnak a talajba. Az Európai Unió ipari, kutatási és energetikai bizottsága azonban nemrég egy jelentésben azt tanácsolta a közösségnek, hogy szorgalmazza a nem hagyományos gáz kutatását és termelését, az iparág fejlesztését a kontinensen.

Jenei András, a Méltányosság Politikaelemző Központ energiaműhelyének vezetője biztos abban, hogy 2020-ig csak a „felfedezés időszaka” játszódik majd le Európában. Ugyanakkor hozzátette, ez rendkívül gyorsan fejlődő iparág: a legtöbb palagázt termelő Egyesült Államokban néhány év alatt futott fel a tevékenység, miután az első találatokat követően hatalmas mennyiségű befektetés érkezett a területre. Európában hiába lesz palagáz-forradalom, attól nem fognak olyan drasztikusan csökkenni az árak, mint az Egyesült Államokban, de az import egy részét kiválthatják az új gázforrások – fogalmazott a szakember.

Az, hogy nálunk mekkora részesedést kaphatnak a nem hagyományos gázmezők, Jenei András szerint a következő egy–két évben dőlhet el. Magyarországon a legnagyobb nem hagyományos gázmező Makó mellett található, ám eddig nem sikerült bizonyítani, hogy a fűtőanyag gazdaságosan a felszínre hozható. Korábban a Mol és az amerikai Exxon óriásvállalat próbált meg a kanadai Falconnal közösen eredményt felmutatni, ám a két előbbi társaság rövid időn belül kiszállt a beruházásból. A Falcon most az orosz Gazprom többségi tulajdonában lévő szerb NIS-szel kutat a területen. Hazánkban azonban nem csak itt keresnek a palagázhoz nagyon hasonló márgagázt. A Mol Derecske környékén tavaly számos kutatófúrást végzett, amelyek egyelőre biztató jeleket mutattak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.