„Kemény szavak és puha tettek”

Az unió lassan működik, s tagjai sem vették eddig elég komolyan a pénzügyi szigort. Közgazdászok nem számítanak nagy változásra a válságkezelésben.

Károly Gábor
2012. 05. 08. 10:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fiskális paktum – melyet márciusban írtak alá – még nem is hatályos, hiszen tizenkét országnak még törvénybe kell iktatnia – mondta Csaba László a köztelevízió reggeli műsorában. A közgazdász szerint ez a „tervezet előreszaladt egy kicsit”, s nem veszi figyelembe, hogy a „pénzügyeknek a szigorítása sok feltételen múlik”.

Fiskális szigor vagy növekedésösztönzés?


Csaba László kiemelte, hogy adott országok politikai elitjén is sok múlik: egyáltalán akarnak-e ilyen pénzügyi fegyelmet? Franciaországtól Spanyolországon át a többi tagállamig mindenhol inkább a „szkepszis a jellemző”. A közgazdász szerint eddig sem vitték túlzásba a pénzügyi szigort: „kemény szavak és puha tettek jellemezték az Európai Uniót”.

„A növekedés vagy jön, vagy nem jön, azt alapvetően a gazdaság szereplői hozzák létre” – mondta Csaba László. A kormányok például szerkezeti reformokkal, liberalizálással, versenyélénkítéssel és hasonlókkal tudnak segíteni. „Ebben minden országnak megvan a maga házi feladata, magunkat is beleértve” – tette hozzá.

Lassú unió

Mihályi Péter szerint kérdéses, hogy a fiskális paktum „mennyire vehető komolyan”. A közgazdász kiemelte, ahogyan az EU-ban is minden lassan történik, úgy „lehetséges, hogy lassan fog végrehajtódni” a paktum tervezete is.

A közgazdász kiemelte, hogy Angela Merkel is nagyon világosan beszélt a hétfői sajtóértekezletén: „a választások nem számítanak sem kis országokban, sem nagy országokban. Amit egyszer eldöntöttünk közösen Európában, azt végre kell hajtania a következő kormányoknak is.”

„Brüsszeli mankó” az új francia elnöknek

Nem csak a német kancellár határozott kijelentése vetíti azt előre, hogy érdemben nem nyúlnak majd a fiskális paktumhoz. Mihályi szerint sokan hivatkoznak Olli Rehn hétvégi előadására is, melyben tett egy udvarias gesztust a franciák felé. E szerint „ha akarjuk, akkor az eddig beruházásösztönző politikát elnevezhetjük európai beruházási paktumnak”.

Rehn itt egy óvatos „visszavonulási utat” kínált a franciáknak, hiszen elég nyilvánvaló, hogy az, amit Hollande mond, az megvalósíthatatlan – véli Mihályi. A közgazdász szerint marad a szigorú megszorító politika, hiszen nincs alternatívája – mert nincs, aki ezt megfinanszírozza. „Franciaország kétszer olyan drágán kap pénzt a világpiacon, mint Németország. Ez Franciaország számára is fenntarthatatlan” – tette hozzá Mihályi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.