Az 1952-ben, Inotai Alumíniumkohó néven indult vállalkozást 2007-ben új tulajdonosi kör vásárolta meg; Inotal Zrt. néven alumínium félgyártmány termékeket (öntvehengerelt durvahuzal, tárcsa, keskenyszalag, húzott huzal) állít elő. A cég 2011-ben nettó 21,8 milliárd forintos árbevételt ért el, dolgozói létszáma 305 fő volt.
3,5 milliárdos beruházás
Somogyi Ferenc cégvezető elmondta: technológiai fejlesztéshez és munkahelyteremtéshez az Új Széchenyi-terv keretében 914 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyertek. Két év alatt három és fél milliárd forintos beruházást hajtanak végre, a projekt támogatott részén felüli összeget a tulajdonosok 900 millió forintos befizetéséből és banki hitelből fedezik.
Talabér Márta, Várpalota polgármestere, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője kijelentette: nagy jelentőséggel bír a beruházás, hiszen a városban ötven új munkahely jön létre. A település és térsége gazdaságfejlesztési céljai megegyeznek az ország céljaival, ehhez megfelelő partner az Inotal – mondta.
Nagy István vezérigazgató a fejlesztést a szabványtól eltérő igények, a meglévő infrastruktúra hasznosítása és a képzett munkaerő megtartása indokolta. Hozzátette, a cég fő termékei közé tartoznak az alumínium durvahuzalok, amelyek legfőképpen villamos vezetékek, élelmiszer-ipari csomagolóanyagok és mechanikai huzalok alapjául szolgálnak. Az új projekt legnagyobb eleme egy új durvahuzal-gyártósor, amely a hozzátartozó infrastruktúrával együtt kétmilliárd forintba kerül; a negyven éve üzemelő régi berendezésekhez képest az új gép más, keresettebb ötvözetek előállítására is alkalmas.
Újrahasznosítás
A projekt keretében lapos termékek, hengerelt keskenyszalag és alumíniumtárcsa (aeroszolos palackok előterméke) gyártásának korszerűsítéséhez, a választék bővítéséhez négy új hőkezelő kemence kerül az üzembe, az új füstgáztisztító pedig magasabb hulladék-újrahasznosítást tesz lehetővé. Ezek mellett korszerűbb környezetvédelmi megoldásokat vezetnek be, és bővül az informatikai háttér: a termékek, munkafolyamatok nyomon követését és irányítását végző, munkaállomásokkal kiegészített szerverpark épül a program során.
A fejlesztésnek köszönhetően az évi 36 ezer tonna értékesített mennyiséget 44 500 tonnára akarja növelni az Inotal. A 2010-es bázisévhez (299 fő) viszonyított ötven új munkahelyet 2013 februárjáig hozzák létre, a számítások szerint a beruházás hét év alatt térül meg – fejtette ki Nagy István. A vezérigazgató elmondta azt is: a csütörtökön bejelentett projekt mellett saját forrásokból 260 millió forintos technológiai fejlesztést zárnak le, ennek során új hőkezelő kemencét állítanak üzembe, és egy új huzalzsírtalanító sort üzemeltek be.