A legnagyobb európai hitelminősítő befektetőknek összeállított, 25 oldalas helyzetértékelésében közölte: a szuverén és banki válság mutatja, hogy az euróövezetet „hibás tervek” alapján hozták létre, és alapvető reformokra van szükség ahhoz, hogy az eurót „életképes struktúrává” lehessen alakítani.
A Fitch Ratings londoni elemzői közölték ugyanakkor azt is, hogy véleményük szerint létezik „harmadik út” a teljes költségvetési unió és az euróövezet teljes felbomlása között, mivel a jelenlegi válsággal együtt is a valutauniónak „komoly erősségei vannak”, és megvan a kapacitása saját maga megmentésére.
A cég alapeseti várakozása az, hogy az euróövezet „valahogy átevickél” a válságon, mivel az ismétlődő piaci stresszek hatására a gazdaságpolitikai döntéshozók végül megteszik a felbomlás elkerüléséhez szükséges lépéseket, annál is inkább, mivel akár még egy részleges felbomlás is súlyos rendszerszintű károk kockázatával járna.
A Fitch szerint e lépések között lesz várhatóan a nemzetállami költségvetési szuverenitások bizonyos mértékű hígítása, a szuverén kötelezettségek és források részleges mértékű közössé tétele, valamint az euróövezeti szintű pénzügyi felügyeleti és beavatkozási mechanizmusok erősítése.
Alternatív forgatókönyvek
A cég mindazonáltal kidolgozott öt alternatív forgatókönyvet is, csökkenő valószínűség sorrendben. Ezekben – a Fitch szerint „stilizált” és „pusztán illusztratív célú” – forgatókönyvekben Görögország távozása, költségvetési „kvázi unió„ létrehozása, „euró-márka” – vagyis Németország vezetésével új, kisebb valutaunió – kialakítása, az Európai Egyesült Államok megalakulása és végül a legkisebb valószínűséggel az euró teljes felbomlása szerepel.
A Fitch szerint az Európai Egyesült Államok (USE) kifejlődése is „rendkívül valószínűtlen” a belátható jövőben, mivel a jelenlegi euróövezeti tagállamokban nincs meg a politikai akarat a nemzeti szuverenitás ilyen mértékű feladására, illetve arra, hogy a hitelező országok átvegyék a gyengébb lábakon álló valutauniós tagállamok adósságait.
E forgatókönyv megvalósulása esetén az USE maga válna egységes szuverén állammá, teljes költségvetési és politikai unióval, az egyes tagországok költségvetéseinek szövetségi szintű ellenőrzésével, jelentős mértékű jövedelemmegosztással és központosított adósságkezelő hivatallal – áll a Fitch Ratings elemzésében.
A másik „extrém” forgatókönyv az „euró-márka”, amelynek alapján Németország hagyná ott a mostani euróövezetet, és néhány más jelenlegi eurótagállammal együtt új valutauniót alakítana.
A Fitch Ratings e forgatókönyve alapján Németországhoz csatlakozna Hollandia, Luxemburg, Belgium, Ausztria és „esetleg még” Franciaország, Finnország, Észtország és Szlovákia, vagyis a jelenlegi euróövezeti létszámnak hozzávetőleg a fele.
Az összeomlás matematikája
A teljes felbomlást vázoló, a Fitch által valószínűtlennek nevezett forgatókönyv – amelyben a 17 tagállam mindegyike újból saját valutát honosítana meg – az euróövezeti bankrendszer zömének globális következményekkel járó összeomlásával számol. E forgatókönyv alapján a piacok, a hitelforrások és a nemzetközi tőkeáramlások befagynának, az európai fizetési rendszer és a kereskedelem összeomlana, és ebben a környezetben egész Európa – sőt valószínűleg a világgazdaság egésze – depresszióba süllyedne.
Meredeken zuhannának az adójövedelmek, a piaci finanszírozási források „elpárolognának”, és mindezen fejlemények szociális hatásai potenciálisan hatalmas mértékű zavargásokhoz, az EU- és egyéb intézményi struktúrák lebomlásához, végül pedig politikai káoszhoz és a szélsőségesség térnyeréséhez vezethetnének – áll a Fitch Ratings e forgatókönyv-változatában.
Hasonló apokaliptikus euró-összeomlási forgatókönyveket más nagy londoni házak is kidolgoztak.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja – egy korábbi elméleti szimulációja szerint ha a valutaunió összeomlik, a jelenlegi euróövezeti országok hazai összterméke (GDP) a legutóbbi csúcsértékhez mérve legalább 10 százalékkal zuhanna, de az így számolt visszaesés mértéke elérhetné a 25 százalékot is.
Az EIU e katasztrófa-forgatókönyve alapján a munkanélküliség a legtöbb eurótagállamban 20 százalék fölé emelkedne, de a legsúlyosabban érintett országokban megközelítené az 50 százalékot.
A szétesés után a volt valutauniós országoknak – még az erőteljesebb helyzetűeknek is – tőkekorlátozásokat kellene bevezetniük a szélsőséges árfolyamkilengések megakadályozására.
Az EIU szerint ezek a hatások idővel enyhülnének, de mindenképpen évekbe telne az európai életszínvonal visszatérése a válság előtti szintekre.
A ház e katasztrófafilmbe illő forgatókönyve szerint ha a valutaunió összeomlik, a vezető amerikai tőzsdeindexek is – köztük a széles merítésű Standard & Poor's 500-as – „legalább 40 százalékkal” zuhannának.
A cég mindazonáltal nyomatékkal hangsúlyozta – és azóta több más elemzésében is jelezte –, hogy nem ez az eseménysor a központi előrejelzési forgatókönyve.