Az egészségügy is megsínyli a válságot

A gazdasági és pénzügyi válság nyomokat hagyott az egészségre fordított kiadások alakulásában is – véli az OECD.

KG
2012. 06. 28. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) csütörtökön publikált adatai szerint a szervezethez tartozó országokban megfordult a korábbi tendencia: míg 2000 és 2009 között évente átlagosan reálértékben 5 százalékkal nőttek az egészségügyi kiadások, 2010-ben már nem volt bővülés, 2011-ben pedig – a rendelkezésre álló adatok szerint – néhány országban már visszaestek a kiadások.

Az OECD szerint az összes kiadás stagnálásának oka elsősorban az, hogy 2010-ben már átlagosan 0,5 százalékkal zsugorodtak az állami egészségügyi kiadások, míg 2008-2009-ben – a válság kezdetén – még 5 százalékkal nőttek évente. Ez a tendencia különösen azokban az országokban mutatkozott meg élesen, amelyeket letaglózott a recesszió. Így például Írországban az összes kiadás 7,6 százalékkal zsugorodott 2010-ben, míg 2000-2009 között évente átlagosan 8,4 százalékkal nőtt. Hasonló adatokat mutattak ki az OECD elemzői Észtországban és Görögországban is.

A kimutatás szerint Magyarországon 2000-2009 között évente 3 százalék körüli volt az egészségügyi kiadások növekedése, az ütem 2009-2010-ben 2 százalék körülire mérséklődött. Ausztriában ezekben az időszakokban 2,7 és 0,4 százalék, Németországban 2 százalék, illetve 2,6 százalék volt a növekedés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.