A felelős fiskális politikának köszönhetően 2010-ben 4,2 százalékra csökkent a GDP-arányos deficit, majd tavaly az EU-ban egyedülálló, 4,3 százalékos GDP-arányos többletet ért el Magyarország. Az előre nem tervezett egyszeri tételek nélkül a 2,94 százalékos GDP-arányos hiány helyett 2,43 százalékra teljesült a deficit. Az idén – már az Európai Bizottság által is elfogadott – 2,5 százalékos GDP-arányos hiány várható – teszi hozzá a közlemény.
A Széll Kálmán Tervvel 2011-ben a kormány olyan átfogó strukturális reformprogramot indított el, amelynek célja a foglalkoztatás bővülésének elősegítése és a magyar gazdaság versenyképességének növelése volt. Ennek révén a kormány az elmúlt egy év során sikeres pénzügyi és költségvetési konszolidációt ért el. A magyar gazdasági struktúra javulását – a svájci központú IMD által publikált – legfrissebb versenyképességi rangsor is alátámasztja.
Átlagon felüli növekedés
Ennek alapján Magyarország a régió országait tekintve a legnagyobb mértékben javított helyezésén.
A fenntartható költségvetés megteremtésével egyidejűleg Magyarországnak hosszú idő után a múlt évben sikerült először gazdasági növekedését tekintve az Európai Unió átlaga fölé kerülni. Ezt az eredményt a világ egyik legnyitottabb gazdaságaként úgy sikerült elérni, hogy az unió eddigi legnagyobb válságát éli.
Családbarát adórendszer
A Széll Kálmán Terv 2.0-val a kormány véglegesíti az átállást egy olyan adórendszerre, amely a fogyasztási és forgalmi adó növelésével teremti meg a munkát terhelő adók csökkentésének forrását. A kormány által bevezetett családbarát adórendszernek köszönhetően közel 20 százalékkal nőtt a háromgyermekesek reálkeresete 2011-ben.
Az arányos, munkaközpontú gazdaság felé mutató adózás hatására a demográfiai mutatók terén is kedvező trend van kibontakozóban: a legfrissebb adatok szerint 2012 első öt hónapjában 36 364 gyermek született, 5,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A közlemény szerint a munkaerőpiacon is kiemelkedően fontos reformok születtek, amelyekkel el lehet érni, hogy a magyar szabályozás lesz az egyik legmodernebb és legrugalmasabb Európában. Az eredményeket adatok is alátámasztják: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint a 2012. március–májusi időszakban már 22. alkalommal emelkedett a foglalkoztatottak száma éves összehasonlításban. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája a kormányváltás után, 2010 második negyedévétől 2011 végéig 1,2 százalékponttal nőtt. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint egyébként a vártnál jobb lett a 2012. március–májusi időszak 11,2 százalékos munkanélküliségi rátája.
Kiknek segít?
A munkahelyvédelmi akcióterv legfontosabb elemei várhatóan azokat az ágazatokat segítik leginkább, amelyek foglalkoztatási szerkezete sokszínű, mint például a kereskedelemé – közölteaz Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) Az OKSZ ennek kapcsán kiemelte a szakképzettséget nem igénylő munkakörben dolgozókat, a 25 év alattiakat és 55 év felettieket, a tartósan álláskeresőket, illetve a gyesről, gyedről, gyetről visszatérőket, akiknek foglalkoztatása esetén csökkenne a cégek által fizetett szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás mértéke; rajtuk kiemelten érződnének a munkahelyvédelmi akcióterv hatásai. A szövetség szerint a program rövid távon a jelenlegi gazdasági helyzetben elsősorban a munkahelyek védelmét segíti.
A munkahelyvédelmi akcióterv tíz pontja:
1. Felére csökken a munkáltatói járulék a 25 év alatti munkavállalóknál.
2. Felére csökken a munkáltatói járulék az 55 év feletti munkavállalóknál.
3. Felére csökken a munkáltatói járulék a 25 és 54 év közötti szakképzetlen munkavállalóknál.
4. 100 százalékkal csökkentik a tartósan munkanélküliek járulékát az első két évben.
5. A gyesről és gyedről visszatérők után az elhelyezkedést követő első két évben nem kell járulékot fizetni.
6. Csökkentik a kisadózók adó- és adminisztrációs terheit, tételes adózást vezetnek be számukra.
7. Bevezetik a kisvállalatok adóját, az adó kulcsa 16 százalék lesz.
8. Pénzforgalmi szemléletű általános forgalmi adózást vezetnek be az 500 ezer euró árbevétel alatti vállalkozásoknál.
9. Könnyítenek a számviteli szabályokon a devizaárfolyam-veszteségek miatt nehéz helyzetbe került cégek esetében.
10. Egyszerűsítik a házipénztárakra vonatkozó adminisztrációt.
Magyarország külső egyensúlyának helyreállítása terén ugyancsak kedvező folyamatok mutatkoztak az utóbbi két évben: az ország versenyképes exportszektorának köszönhetően a külkereskedelmi egyenleg évek óta többletet mutat. Főként ennek köszönhetően 2010-ben pozitívba fordult a folyó fizetési mérleg egyenlege, GDP-arányosan 1,2 százalékos szufficitet produkálva. A múlt évben a többlet tovább nőtt, a GDP 1,4 százalékát téve ki, így a folyó fizetési mérlegünk pozíciója a legjobb a régióban – tartalmazza a közlemény.
Emellett a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az előző kormány időszaka alatt devizában súlyosan eladósodott háztartások terhein könnyítsen. A rögzített árfolyamon történő végtörlesztés hatására ez év február végéig az előző év szeptember végi hitelállományhoz képest mintegy negyedével csökkent a háztartások jelzálogalapú devizakitettsége. Mindez 170 ezer családnak jelentett komoly segítséget. A devizában eladósodott családok számára ezenkívül a rögzített árfolyamú törlesztési lehetőség – azaz az árfolyamgát –, illetve a referenciaalapú kamatozásra történő áttérés is segítséget jelent.
A devizahitel-adósok megsegítését célzó különböző központi programok az ügyfélhitel-állomány akár 90 százalékát érinthetik a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) korábban megjelent fogyasztóvédelmi kockázati jelentése szerint.
A fenti adatok fényében a rendkívül nehéz örökség ellenére Magyarország legfontosabb mutatói nem romlottak, sőt, komoly mértékben javultak – olvasható az összegzésben.