Minden eldől, ha a tárgyaláson kiterítik a kártyákat

Július 17-én megkezdődnek és októberben érhetnek véget Magyarország pénzügyi tárgyalásai az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal.

Károly Gábor
2012. 07. 08. 15:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság szóvivője, Olivier Bailly pénteken jelentette be, hogy július 17-én Budapesten megkezdődnek Magyarország pénzügyi tárgyalásai az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal. A nemzetközi hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter, Varga Mihály pénteken arról beszélt, hogy legkésőbb október végéig megszülethet a megállapodás.

Németh Dávid, az ING elemzője a távirati irodának elmondta, hogy a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosítása után várható volt, hogy július közepén indulnak a tárgyalások az IMF-fel és az EU-val; ilyen szempontból tehát nem meglepetés a bizottság bejelentése.

Odor Tamás az MNO-nak kiemelte, hogy amint „leülnek az asztalhoz, s végre kiterítik a kártyáikat, utána eldől majd minden”. A GlobalFX vezető elemzője is megerősítette, hogy reális céldátumnak tűnik az, hogy október végéig megszületik a várva várt megállapodás.

A londoni felzárkózó piaci elemzőket sem érte váratlanul az EB szóvivőjének bejelentése, mivel a tárgyalások nyári megkezdését már beárazta a piac, így a jelentősebb árfolyammozgások is elmaradtak. Így volt ez az Államadósság Kezelő Központ heti aukcióival is, hiszen a hozamok sem változtak jelentősen az előző aukciókhoz képest.

Kondrát Zsolt is hangsúlyozta a távirati irodának, hogy a forint árfolyamára várhatóan nem lesz komoly hatása a tárgyalások bejelentésének, mivel a piac már beárazta a júliusi kezdést. Az MKB Bank vezető elemzője szerint a jegybanktörvény módosítása, illetve korábban a konvergenciaprogram eljuttatása Brüsszelnek indította el a folyamatot, amely elvezetett a mostani bejelentésig.

A forint köszöni, jól van

Odor kiemelte, hogy a forint ahhoz képest, hogy milyenek a nemzetközi piaci viszonyok, kifejezetten erősnek mondható. Az Európai Központi Bank kamatvágásának hatására az euró ugyanis gyengült a dollárhoz képest, továbbra is „baj van a görögökkel”, míg a spanyol és az olasz állampapírok hozamai is igen magasak. Spanyolországban ráadásul a bankszektort érintő mentőcsomagról szóló tárgyalások megkezdését is kitolták július 20-ig, továbbá Japán is komoly deficitproblémákkal küzd.


Az EKB kamatvágásáról Odor elmondta, hogy általánosságban, amikor kamatot vág egy jegybank, az gyengíti a devizát. „A piac árazta már a döntést”, meglepetésről nem beszélhetünk. Sokkal érdekesebb az, amit az EKB elnöke, Mario Draghi mondott, miszerint a gazdaság felpörgetése érdekében történt a kamatcsökkentés. Tehát nem további tőkét pumpálnak a gazdaságba, hanem megpróbálják azt élénkíteni – tette hozzá az elemző.

A forint árfolyamával kapcsolatban Odor kiemelte, hogy összességében kifejezetten erősnek mondható a jelenlegi árfolyamszint, főleg annak tükrében, hogy „az euró sincs a topon”, köszönhetően a fentebb említett világpiaci viszonyoknak. A forintárfolyam alakulására ugyanis komoly hatással van az euró-dollár kurzus.

Tovább gyűrűzik az euróválság

Az európai adósságválság tovább gyűrűzött a héten: Spanyolország után Ciprus is segítséget kért, igaz, ők inkább Oroszország hitelében bíznak, semmint a trojkáéban, az EKB, az EU és az IMF hármasában.

Németországban a válsághelyzet kapcsán két álláspont feszült egymásnak: az egyik szerint már „annyi pénzt lapátoltunk össze különböző mentőcsomagokra, valamint a bankszektorba, hogy többet még véletlenül sem kéne”, míg a másik nézőpont az, hogy „akiknek pénzt adtunk, akkor figyeljük már oda arra, hogy azt mire költik el” – emelte ki a bankunióra célozva Odor.


Annak ellenére, hogy az uniós csúcson megállapodtak az európai uniós tagországok állam- és kormányfői abban az eljárásban, amelynek keretében kidolgozzák a gazdasági és pénzügyi uniót kiteljesítő folyamat lépéseit, továbbra is van némi széthúzás az országok között. Ez leginkább a francianémet viszonyra igaz. Korábban Angela Merkel német kancellár és a már leköszönt francia elnök, Nicolas Sarkozy ugyanis nagyszerűen megértették egymást, de Berlin, az új francia elnökkel, Francois Hollande-dal már nem tud olyan gördülékenyen egyeztetni.

Odor kiemelte, hogy a távoli jövőben nélkülözhetetlen az euróövezet fennmaradása szempontjából, hogy „egység legyen”, de legalább egy „közös irányvonalnak” ki kellene alakulnia. Ez pedig szükségszerűen azzal jár, hogy a nemzetállamoknak részben le kell mondaniuk szuverenitásukról. Utóbbiban továbbra sincs teljes egyetértés, bár az uniós csúcson úgy fest, ebbe az irányba indultak el a felek. Az EU működési sebességét ismerve előrelépés rövid időn belül nem várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.