Görögország haladékot kér

Két év haladékot kér Görögország pénzügyeinek rendbetételére, de elkötelezett a kitűzött gazdasági célok teljesítése mellett.

NT
2012. 07. 06. 20:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A görög miniszterelnök a kormány következő négy évre vonatkozó gazdasági terveit ismertette a törvényhozásban. Azt ígérte, talpra állítja a recesszióban lévő gazdaságot, felgyorsítja a privatizációt, és végrehajtja a szükséges reformokat.

Nem jelent gondot

„A reformok végrehajtásával nincs gond, azokat kétségkívül végrehajtjuk. Nem gond a kitűzött célok elérése sem, azokat is kétségkívül elérjük. A gond az, hogy véget kell vetnünk a recessziónak” – jelentette ki a görög kormányfő, aki az eredetileg 2014 végéig végrehajtandó kiigazításokkal kapcsolatban reméli, hogy a hitelezőktől haladékot kaphat. Bejelentette, bízik abban, hogy újra lehet tárgyalni a mentőcsomaghoz kapcsolódó pontokat, amelyek megítélése szerint tovább súlyosbítják a görög gazdaság ötödik éve tartó recesszióját.

„Megküzdünk a válsággal, hogy elérjük a kitűzött célokat, és biztosítsuk helyünket az euróövezetben és az Európai Unióban” – szögezte le a miniszterelnök. Hozzátette: mindezt megnehezíti, ha külföldi tisztségviselők nyíltan azt találgatják, hogy visszatér-e Görögország a drachmához.

Nagy tervek vannak kilátásban

Görögország az energiapiac liberalizációját és több állami vállalat, többek között a vasúttársaság magánosítását is végrehajtja a következő években. Emellett Antonisz Szamarasz bejelentette, átszervezik az állami szektort; a kormány nagyjából tíz állami szerv átalakítását, összevonását, illetve megszüntetését tervezi.

A görög miniszterelnök kifejtette, el kell vetni a megszorításoknak azokat az elemeit, amelyek tovább növelnék a munkanélküliséget. Görögország azt vállalta, hogy 2015 végéig 150 ezer fős leépítést hajt végre a közszférában.

Szamarasz pénzügyi amnesztiát is tervez azok számára, akik pénzüket külföldre menekítették Görögországból, mert, mint hangsúlyozta, az ország számára sürgetően fontos, hogy visszanyerje likviditását.

Elismerte, nem sikerült

Antonisz Szamarasz beszédének elején bejelentette, biztosítani akarja országa helyét az eurózónában, dacolva azokkal, akik megpróbálják ezt meghiúsítani. Elismerte azonban, hogy az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap által diktált hiánycsökkentő programot gyakorlatilag nem sikerült teljesíteni.

A parlament vasárnap megvitatja a kormány most bejelentett terveit, éjfélkor pedig bizalmi szavazást tart. A hárompárti koalíciónak 179 mandátuma van a 300 fős athéni törvényhozásban, így a kormány minden valószínűség szerint bizalmat kap.

Gondban az olaszok és a spanyolok is

A New York-i Egyetem pontos előrejelzéseiről világszerte ismert gazdaságtan-professzora, Nouriel Roubini szerint három-hat hónapon belül ellehetetlenül Olaszország és Spanyolország piaci finanszírozása, és ezzel megkezdődik az euróövezet felbomlása, ha nem indulnak el a szükséges reformok, a fiskális unió, a bankunió és a transzferunió kialakítása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.