Kedden csak előzetes adatok látnak majd napvilágot az idei második negyedéves gazdasági teljesítményről, az ágazatok szerinti részletes bontás csak hetek múlva lesz ismert – mondta el az mno.hu-nak Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője. A szakértő 1,2 százalékos éves visszaesésre számít, aminek az oka a beruházások és a fogyasztás gyenge teljesítménye lehet, míg az export szolgálhat pozitív meglepetéssel. A távolabbi kilátások kapcsán úgy fogalmazott, hogy a harmadik és a negyedik negyedévben is kisméretű visszaesés lehet, de a kilátások rendkívül bizonytalanok.
Árokszállási egy érdekes folyamatra is rávilágított, miszerint az ipari termelés csökkenésével egyidejűleg nőtt a külkereskedelmi forgalom. Ennek egyelőre nem lehet tudni az okát, de a GDP-adat is rávilágíthat erre az ellentmondásra – tette hozzá. A Mercedes-gyár hatása kapcsán a szakértő elmondta, hogy a második félévben annak a hatása már jól látható lesz.
Csökkenés
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemzőrészlegének közgazdászai 0,4 százalékos negyedéves összevetésű GDP-csökkenést jósoltak hazánknak, amely számításaik szerint éves összehasonlításban 1,4 százalékos visszaesést jelentene.
A Goldman Sachs szakértői 0,1 százalékos negyedéves és 1,2 százalékos éves GDP-mínuszt valószínűsítenek. A Capital Economics pénzügyi-gazdasági elemzőcég közgazdászai szerint 1,3 százalékkal eshetett vissza a magyar gazdaság második negyedévi teljesítménye az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.
Gyengélkedik a világ
A várható magyar növekedési adatok és kilátások kapcsán természetesen nem feledkezhetünk meg a világgazdasági környezetről sem. A legfrissebb adatok szerint a várakozásoknál szerényebben nőtt a japán GDP a második negyedévben. Míg elemzők éves alapon 2,2 százalékos bővülést vártak addig csak 1,4 százalék teljesült. A globális félelmeket növeli, hogy mind a kínai, mind az amerikai gazdaság a vártnál gyengébb teljesítményt nyújt, amelynek hatása elől hazánk sem menekülhet.
A távol-keleti helyzetnél lényegesen rosszabb a helyzet a görögöknél, ahol 6,2 százalékos visszaesést regisztráltak, az IOBE kutatóintézet becslése szerint az év egészében a csökkenés elérheti a 6,9 százalékot, csupán abban lehet reménykedni, hogy a visszaesés üteme elérte a mélypontot.
Az uniós GDP-adatokat csak a jövő héten teszi majd közzé az Eurostat, de elemzők 0,3 százalékos visszaesést várnak az eurózónában. Ez természetesen szintén a hazai kilátásokat rontja, mivel legfőbb gazdasági partnereink ebben a térségben találhatóak. Németország mutatója még pozitív lehet, de a legutóbbi havi adatok ott is lassulásra utalnak.