A Sveriges Riksbank a piactervezés gyakorlatának elemzéséért és a stabil piaci allokáció területén végzett kutatásért ítélte a professzoroknak a legrangosabb közgazdasági díjat. Alvin Roth a Harvard Egyetem professzora, Lloyd Shapley a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetemen tanít. A kitüntető cím mellé összesen 8 millió korona (923 ezer euró) pénzjutalom jár a két díjazottnak.
Az idei Nobel-díjasok
A Nobel-békedíj kitüntetettje az Európai Unió. A brit John B. Gurdon és a japán Jamanaka Sinja kapta megosztva az orvosi-élettani Nobel-díjat – jelentették be október 8-án, hétfőn. Kedden a francia Serge Haroche és az amerikai David J. Wineland kapta megosztva a fizikai Nobel-díjat kvantumfizikai kutatásaikért. A kémiai Nobel-díjat két amerikai kutató, Robert J. Lefkowitz és Brian K. Kobilka kapta fehérjekutatásokért. Csütörtökön a Svéd Királyi Tudományos Akadémia kihirdette az idei irodalmi Nobel-díjast: Mo Jen kínai író lett a kitüntetett.
A Nobel-díjat a svéd kémikus, feltaláló Alfred Nobel alapította. Nobel 1895. november 27-én kelt végrendeletében rendelkezett úgy, hogy vagyonának kamataiból évről évre részesedjenek a fizika, a kémia, a fiziológia, az orvostudomány, továbbá az irodalom legjobbjai és az a személy, aki a békéért tett erőfeszítéseivel a díjat és a vele járó pénzjutalmat kiérdemli.
Nobel nem egy-egy tudományos pálya vagy életmű elismerésére szánta a díjat: végrendelete értelmében konkrét teljesítményért, eredményért adható az érem – amit a díj odaítélésének indoklásában mindig le is írnak. Nobel-díjat a jelölt csak életében kaphat, így a tudományos élet és az irodalom jelesei közül számos személy végül nem érhette meg, hogy rá kerüljön a sor, holott munkássága érdemessé tette volna az elismerésre.
A tudományok és az irodalom díjazottjai csak magánszemélyek lehetnek. A békedíj az egyetlen, melyet nem természetes személy is megkaphat: nem is egy példa volt arra, hogy szervezetek kapták. Az első Nobel-békedíjas 1901-ben Jaen Henri Dunant, a Nemzetközi Vöröskereszt alapítója volt, később pedig egy sor amerikai elnök is részesült az elismerésből – utolsó közülük Barack Obama, a tavalyi díjazott. Több időszakban is „hallgatott” a Nobel-békedíj, így a második világháború alatt, Mahátma Gandhi meggyilkolása idején (1948), 1955-ben és 1956-ban, illetve 1966-ban és 1967-ben.