A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltatócsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai közölték: felülvizsgált új prognózisuk stagnálást valószínűsít a magyar gazdaságban 2013 egészére. A ház eddigi előrejelzésében még 0,5 százalékos jövő évi magyar GDP-növekedés szerepelt. A JP Morgan londoni elemzői szerint a felülvizsgálatot elsősorban a magyar pénzügyi szektor növekvő adóterhei indokolják. Egy másik globális bankcsoport, a Goldman Sachs londoni elemzői is azt közölték pénteki térségi prognózisukban, hogy jövőre nem számítanak növekedésre Magyarországon, utána azonban fokozatos élénkülést várnak.
OECD: 2013-tól már jön a változás
A 2008-as válságot megjósolni is képtelen nagy pénzügyi elemzők jóslataival ellentmond az az országjelentés, amit a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) publikált kedden. Szerintük Magyarországnak nem kell várnia 2013 utánig, már jövőre felpöröghet a hazai teljesítmény. A GDP 2012-ben 1,6 százalékkal csökken, majd 2013-ra – az év közepétől várható élénkülés következtében – 0,1 százalékra mérséklődik a visszaesés, 2014-ben pedig 1,2 százalék növekedésbe fordul a hazai össztermék alakulása – áll az OECD jelentésében. (Ha már elemzők kontra elemzők: a Morgan Stanley-nél 2014-től 2,5 százalékos növekedést is elképzelhetőnek tartanak – a szerk.)
Noha az OECD-nél korábban borúlátóak voltak Magyarország kapcsán, a szakértők most azt is megelőlegezték nekünk, hogy megegyezünk a nemzetközi szervezetekkel, így pont kerül például az IMF-tárgyalások végére is. Az OECD szerint az államháztartás GDP-arányos deficitje az idei 3-ról jövőre 2,7 százalékra csökken, és ezen a szinten marad 2014-ben is.
Különbségek
Mint megírtuk, a várható gazdasági növekedést illetően már jelentős eltérések vannak a bizottság és a kormány várakozásai között. A kabinet szerint 2013-ban 1 százalékot meghaladó GDP-növekedés lesz, hiszen az új, illetve második szakaszukba lépő autóipari kapacitásokból (Mercedes, Audi, Opel) 1,2-1,4 százalékos bővülés származhat. A 2013-as növekedési kilátás egyelőre lassú ütemet mutat, azonban az EU és az eurózóna átlagát is meghaladja a bővülés. Az EU-ban recesszió várható 2013-ban, míg a magyar gazdaság növekedő pályára áll. 2012-2014 között várhatóan Magyarország produkálja a hetedik legnagyobb GDP-növekedést (2,5 százalék) a tagállamok közül.