„Nem tudtam azonosulni a felületes vidékpolitikával, a szolidaritás hiányával, az agrárpolitikusok semmibe vételével, a korrupciónak történő falazással. Akik azért lobbiznak, hogy előkelő helyre kerüljenek a pártlistán, azok között nincs keresnivalóm.” Ezzel indokolta a Népszabadságnak adott interjújában Nagy Frigyes, a Horn-kormány földművelésügyi minisztere, hogy miért lépett ki az MSZP-ből. A Fidesz parlamenti frakciója közleményében az idézett mondatot ajánlja többek között Gőgös Zoltán szocialista „agrárszakértő” figyelmébe. „Több hozzáfűznivalónk nincs is” – írják.
Múlt hét szerdán Mesterházy Attila, az MSZP elnöke gyakorlatilag megfenyegette a haszonbérleti szerződéssel földhöz jutott gazdákat. Az MSZP veszprémi, kihelyezett frakcióülésén azt mondta, kormányra jutásuk esetén újraírják a földtörvényt és felülvizsgálják a földbérleti szerződéseket.
Kétharmados jogszabály lesz a földtörvény
Korábban már kiderült, hogy kétharmados, azaz minősített többséget igénylő jogszabály lesz az új földtörvény. A kormány kiemelt célja, hogy száműzze a zsebszerződéseket, de rengeteg tévképzetet kell eloszlatni a kérdés körül. A földtörvénnyel kapcsolatos tervekről Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke is beszélt a Hír TV Péntek8 című műsorában.
Az új magyar földtörvény lényege, hogy csak földműves vásárolhat földet Magyarországon, földműves pedig az, aki egy adott településen lakik és gazdálkodással foglalkozik, termel, jószágot tart; ez az álláspont megvédhető mind bel-, mind külföldön – jelentette ki korábban a vidékfejlesztési miniszter. Fazekas Sándor miniszter az új földtörvény megkezdődött általános parlamenti vitájáról szólva azt mondta: bár a jogszabály kapcsán vannak viták és eltérő nézetek, bízik benne, hogy végül sikerül majd konszenzussal elfogadnia az Országgyűlésnek. Az új földtörvény ugyanis a „vidék alkotmánya” lesz, amely 1100 év után kínál lehetőséget a birtokviszonyok rendezésére – jelentette ki a politikus.
Korábban helyi gazdák az Őszi szántás elnevezésű akció keretében művelni kezdték az állami földbérleti pályázat keretében más által elnyert terület egy részét a Fejér megyei Kajászón. A kormány politikai indítékúnak, a jogállamiság normáival ellentétesnek és megtévesztő szándékúnak tartja az akciót, és felkérte az illetékes minisztériumokat, hogy tegyék meg a szükséges és indokolt lépéseket a jogállamiság visszaállítása érdekében.