Fontos a társadalmi innováció

A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács megvitatta az EU források felhasználásának stratégiáját.

KG
2012. 12. 05. 17:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NFFT megvitatta az EU-források felhasználásának legátfogóbb, legáltalánosabb stratégiáját, az Országos Fejlesztési, illetve Területfejlesztési Koncepciók tervezeteit, valamint a fenntartható fejlődés és a gazdasági kibontakozás nézőpontjaiból is kulcsfontosságú Nemzeti Kutatás-Fejlesztési és Innovációs Stratégia 2020 vitaanyagát.

A vita során a tanács tagjai kiemelték, hogy az Országos Fejlesztési Koncepció céljai helyesek, valóban a nemzeti sorskérdéseket jelentik. Megállapították, hogy a fejlesztési koncepció nagymértékben támaszkodik az Országgyűlés előtt jelenleg megvitatásra és elfogadásra váró Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia megállapításaira, figyelembe veszi annak értékeit, céljait. Az NFFT tagjai ugyanakkor felhívták a figyelmet arra is, hogy a koncepcióba foglalt célok annyit érnek majd, amennyit megvalósítani sikerül belőlük.

A tanács egyetértett a nemzeti kutatási-fejlesztési stratégia tervezetének átfogó céljaival, ugyanakkor hangsúlyozta, nem mindegy, milyen társadalmi célokat szolgál az innováció. Egyetértés alakult ki abban, hogy a tudás fejlesztése nem korlátozódhat az erre szakosodott intézményekre, hanem az a társadalom minden szegmensében fontos, s kiemelt cél, továbbá hogy a társadalom egésze fogékony legyen az innovációra.

Horkay Nándor, a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal elnöke mindezt azzal is kiegészítette, hogy a fenntartható fejlődés szempontjából nemcsak a speciális, adott szakterületi innovációnak van jelentősége, hanem általában a tág értelemben vett társadalmi innovációnak is jelentős hozama van. Mindez összhangban van a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia tervezetének azzal a vezérmotívumával, hogy a fenntartható társadalom felé való átmenet nem csupán technikai kérdés, hanem az értékeket, az intézmények minőségét és a társadalmi tudást hangsúlyozó kulturális kihívás is.

A fenntartható fejlődés négy alappilléren nyugszik: a humán, a társadalmi, a gazdasági és a természeti erőforrásaink mennyiségi és minőségi megóvását, fenntartását jelenti – ismerteti a közlemény. Ezen erőforrásokat együttesen, kölcsönhatásaik figyelembevételével kell számításba venni a különböző fejlesztési stratégiák, programok kidolgozása során, illetve a konkrét intézkedésekben, cselekvésekben. Ennek oka, hogy minden, az emberi jólétet szolgáló termék és szolgáltatás a fenti négy erőforrás valamilyen kombinációjának felhasználásával állítható elő, e tőkeformák felélése tehát a jövő lehetőségeit szűkítené.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.