A Bloomberg New Energy Finance közlése szerint 2012-ben éves összehasonlításban 11 százalékkal csökkent a tiszta technológiákba irányuló beruházások mértéke. A társaság adatai alapján a 2011-es (felülvizsgált) 302,3 milliárd dollárhoz képest tavaly 268,7 milliárd dollárt invesztáltak a zöldenergia-iparba. 2012-ben egyértelműen Kína vezette a piacot, az ázsiai országban 67,7 milliárd dollár értékben hajtottak végre zöldberuházásokat, míg az Egyesült Államokban volumenében 32 százalékkal csökkentek a zöldtechnológiai beruházások – olvasható a Portfolio.hu-n megjelent összeállításban.
Egy ilyen nemzetközi környezetben teljesen természetes, hogy a kormány számára nem elsőrendű szempont a befektetések ösztönzése ebbe a szektorba. Éppen ezért meglehetősen furcsa, hogy az Energiaklub élesen bírálta a 10 százalékos rezsicsökkentést, mivel szerintük ezzel a lépéssel „a kormány felmenti a lakosságot a megújuló energiaforrások támogatása alól”. Felhívták a figyelmet arra is, hogy még mindig nem lépett életbe a megújulók új támogatási rendszere, valamint a lakosságot felmentették a kötelező áramátvételi rendszer fizetése alól, így a vállalati szektorra újabb 14 milliárd forint teher hárult.
Ide lehet fordulni a panaszokkal
A rezsicsökkentéssel kapcsolatos esetleges panaszokkal a lakóhely vagy a fogyasztási hely szerinti illetékes területi fogyasztóvédelmi felügyelőséghez kell fordulni – közölte január 19-én a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. Az NFH hangsúlyozta: a jelenlegi jogszabályi előírások szerint mielőtt a fogyasztó megkeresi a fogyasztóvédelmi felügyelőséget, az érintett szolgáltatónál kell kérnie panasza kivizsgálását.
Mindezek mellett a rezsicsökkentéssel kapcsolatos hírek, közlemények továbbítására és kérdések fogadására indított oldalt a Fidesz rezsicsökkentés betartatására szakosodott munkacsoportja a Facebookon. Az ezen a címen elérhető oldalra érkező tapasztalatokat, kérdéseket továbbítják Németh Szilárdnak, a január 1-jétől hatályos tízszázalékos gáz-, villamosenergia- és távhőárcsökkentést ellenőrző és nyomon követő munkacsoport vezetőjének.
A munkacsoport működésével kapcsolatban a politikus korábban az MNO-nak azt mondta, az a legfőbb célkitűzés, hogy a kormány által még decemberben három törvényben, tizenegy rendeletben és számos határozatban elindított 10 százalékos áram-, gáz-, valamint távfűtés-árcsökkentés a számlákon is megvalósuljon. Csepel fideszes polgármestere a nagycsaládosokat, a nyugdíjasokat, a civil élet képviselőit, a fogyasztóvédelmi hatóság, valamint a Magyar Energia Hivatal munkatársait keresi meg a munkacsoportban való részvétel kapcsán.
Szinte mindenki támogatja
A Pénzcentrum.hu január elején arra hívta föl a figyelmet, hogy Lázár János a január 1-jétől érvényes árváltozás hivatalos bejelentésekor több százezer forintos rezsiköltség-csökkenésről beszélt. A 10 százalékos csökkentés azonban a honlap kalkulációja szerint még egy családi ház esetében is maximum 50 ezer forintot jelent. Ugyanakkor amennyiben valóban tető alá kerül a megszellőztetett kétlépcsős központi ármérséklődés, már közeledünk a politikus által említett számokhoz – olvasható az internetes híroldalon.
A lakosság döntő többsége egyetért a kormány 10 százalékos rezsicsökkentő intézkedésével. Az ügy támogatottsága a politikai önbesorolástól és a pártszimpátiától függetlenül rendkívül magas – derül ki a Századvég Alapítvány legfrissebb közvélemény-kutatásából.
A Magyar Közlönyben december 22-én jelent meg az a rendelet, amelynek alapján januártól 10 százalékkal csökken a lakosság számára a távhő, a villamos energia és a földgáz ára. A csaknem négymillió háztartást érintő rezsiköltség-csökkentésről december 12-ei ülésén döntött a kormány.