A rezsidíjcsökkentés pozitív gazdasági hatására, a mérséklődő inflációra és az ennek nyomán emelkedő reálbérekre hívta fel a figyelmet a Fidesz frakcióvezetője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. „Minden, az ellenzéki oldalról terjesztett rémhírrel ellentétben” igenis érvényesülni fog a háztartásoknál a január 1-jétől hatályos tízszázalékos gáz-, villamosenergia- és távhőárcsökkentés, amelynek pozitív makrogazdasági hatása is van – mondta Rogán Antal. Utóbbival kapcsolatban kiemelte az infláció csökkenését, amelynek eredményeképpen 2013-ban növekednek a reálkeresetek a versenyszférában, a nyugdíjasok pedig reálnyugdíj-emelkedésre számíthatnak.
A rezsicsökkentés sikerességét a politikus azzal magyarázta, hogy a legtöbb energiaszolgáltató közzétette tarifáit, amiből az látszik, hogy idén a gáz- és az áramszolgáltatók lakossági ügyfeleinél érvényesül a tízszázalékos árcsökkentés. Szólt arról is, hogy a versenyszféra bruttó átlagkeresetének várhatóan 4,9 százalékos növekedése és a fogyasztóiár-index 3,5 százalékos emelkedése összevetve reálbér-növekedést mutat. Ugyanez a helyzet a nyugdíjaknál, amelyek 2013-ban 5,2 százalékkal nőnek, vagyis – a fogyasztóiár-index alakulásával együtt nézve – reálnyugdíj-emelkedéssel lehet számolni.
Lázár több százezres csökkentésről beszélt
A Magyar Hírlap csütörtöki száma arról írt, hogy tavasszal további 10 százalékkal csökkenthetnek a rezsidíjak, az értesülést sem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, sem Rogán Antal nem kívánta megerősíteni vagy cáfolni. Ennek kapcsán a Pénzcentrum.hu arra hívta föl a figyelmet, hogy Lázár János a január 1-jétől érvényes árváltozás hivatalos bejelentésekor több százezer forintos rezsiköltség-csökkenésről beszélt.
A 10 százalékos csökkentés azonban a honlap kalkulációja szerint még egy családi ház esetében is maximum 50 ezer forintot jelent. Ugyanakkor amennyiben valóban tető alá kerül a most megszellőztetett kétlépcsős központi ármérséklődés, már közeledünk a politikus által említett számokhoz – olvasható az internetes híroldalon.
Orbán Viktor miniszterelnök egyébként korábban arról beszélt, hogy a kabinet által elfogadott, január 1-jétől érvényes, tízszázalékos rezsiköltség-csökkentés csupán egy hosszabb folyamat első állomása. Mint azt a miniszterelnök elmondta: természetesen tudja, hogy a gáz- és a villamosenergia-szektor befektetői veszteséget fognak elkönyvelni az árcsökkentés miatt, „na de vannak ebben az országban még pármilliónyian, akik az elmúlt években veszteségeket szenvedtek el”.
Munkacsoport alakult
Rogán január 2-án közölte, a Fidesz parlamenti frakciója munkacsoportot alakít a január elsejétől hatályos tízszázalékos gáz-, villamosenergia- és távhőárcsökkentés ellenőrzésére és nyomon követésére. A munkacsoport vezetője, Németh Szilárd csepeli polgármester, országgyűlési képviselő bármilyen jogszabály-módosítást kezdeményezhet a parlamentben és a kormányzatnál is, ha a testület úgy ítéli meg, hogy a szolgáltatók trükköznek az árcsökkentés ügyében. Korábban a kormány létrehozott egy négytagú bizottságot is Fónagy János államtitkár vezetésével a gáz-, az áram- és a távhőárak tízszázalékos csökkentésének nyomon követése érdekében.
Orbán Viktor december 24-én, a TV2 Frizbi című műsorában arra a kérdésre, hogy miből finanszírozzák a rezsicsökkentést, azt válaszolta: „aki eddig sokat keresett rajta, az most majd nem keres rajta”. A Magyar Közlönyben december 22-én jelent meg az a rendelet, amelynek alapján januártól 10 százalékkal csökken a lakosság számára a távhő, a villamos energia és a földgáz ára. A csaknem négymillió háztartást érintő rezsiköltség-csökkentésről december 12-ei ülésén döntött a kormány.