A munkacsoport legfőbb célkitűzése, hogy a kormány által még decemberben három törvényben, tizenegy rendeletben és számos határozatban elindított 10 százalékos áram-, gáz-, valamint távfűtés-árcsökkentés a számlákon is megvalósuljon – hangsúlyozta Németh. „Februárban minden magyar háztartásban 10 százalékkal kell csökkennie ezeknek a rezsiformáknak.” Csepel fideszes polgármestere a nagycsaládosokat, a nyugdíjasokat, a civil élet képviselőit, a fogyasztóvédelmi hatóság, valamint a Magyar Energia Hivatal munkatársait keresi meg a munkacsoportban való részvétel kapcsán.
„Jelenleg még a felkészülés zajlik, most januárban mindenképpen föláll a munkacsoport, minden polgármesterhez, országgyűlési képviselőhöz, és a szolgáltatók vezetőihez levélben fogok fordulni az együttműködés érdekében, hogy valóban mindenhol érvényesüljön a 10 százalékos csökkentés” – hívta föl a figyelmet a politikus. Németh elmondta: februárban érkeznek meg majd azok a számlák, amelyeknek már a csökkentett árat kell tartalmazniuk, így akkor egy komoly ellenőrzés kezdődik, amelyben a lakosság aktív közreműködésére is szükség lesz.
A korábbi csökkentést elvette az MSZP
Csepel a főváros egyik legszegényebb kerülete, az átlagosnál is magasabbak a rezsik, és az emberek teljes jövedelemének a nagy része erre megy el – hívta föl a figyelmet a polgármester. Németh rámutatott arra, hogy csak a VIII. kerület van Csepel mögött az egy főre jutó átlagkereseteket tekintve. Annak idején volt egy 20 százalékos távhőárcsökkentés, de azt az MSZP hathatós közreműködésével kapásból elvették az emberektől, mivel a Csepeli Hőerőmű azt nem érvényesítette – tette hozzá.
A fideszes polgármester arról is szólt, hogy a XXI. kerületben a 10 százalékos rezsicsökkentés évente átlagosan 40 ezer forintot hagy majd az emberek zsebében. Természetesen van egy szórás, ami az ingatlan típusától, fogyasztásától és méretétől függ, de a 40 ezer forint nagyjából mindenhol érvényesülni fog – tette hozzá. „Abban a társadalmi rétegben fog nagyon nagy mértékben számítani a csökkentés, ahol a legmagasabb a fogyasztás rezsirészaránya.” Magyarországon 30 százalék fölött van a jövedelemből a rezsi részaránya, de Csepelen van olyan család, ahol ez 50 százalékot is kitesz – tette hozzá.
Fogyasztóvédelmi intézkedések jöhetnek
Németh szólt arról is, hogy a szolgáltatók esetében nem csak trükközésről lehet beszélni, mivel az árak több részből tevődnek össze, például a gázár esetében sem csak a termékért fizetnek a fogyasztók. A számlák bonyolultak, ezért többek között komoly fogyasztóvédelmi intézkedéseket kell tenni, hogy a csekkek egyszerűbbek legyenek – tette hozzá. Csepel polgármestere elmondta, hogy a lakosság folyamatosan érdeklődik, hogy mire kell majd figyelniük, és hogy fog ez valójában érvényesülni, sőt Zala és Somogy megyéből is megkeresték, hogy a csökkentés érinti-e a tartályos gázokat. „Ha ez az egyetemes szolgáltatáshoz tartozik, akkor érinti a csökkentés, így a későbbiekben ezen a területen is lépnünk kell majd.”
„Minden olyan mandátummal rendelkezünk, amivel egy országgyűlési képviselő a törvények szerint élhet” – fogalmazott a politikus. Csepel első embere nem cáfolta, és nem is erősítette meg, hogy a jövőben újabb csökkentés jöhet, nagyon örülne neki, ha ez bekövetkezne, de a mandátumuk erre nem terjed ki. „Fogyasztóvédelmi tekintetben mindenképpen lesznek észrevételeink a munkacsoport munkáját követően, hiszen egy nagyobb tudásunk lesz, mint ami korábban volt” – fogalmazott a politikus.
Mérséklődő infláció, emelkedő reálbér
Már a januári fogyasztásról kiállított számlán érezni fogják az emberek a kormány által 2013. január elsejével végrehajtott lakossági rezsiköltség-csökkentés hatásait – ezt Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) államtitkára mondta egy január 4-i sajtótájékoztatón. A nemzetgazdasági tárca közben cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy a januári csökkentés hatásaként a jövőben nőnek a kis- és közepes vállalkozások terhei.
A rezsidíjcsökkentés pozitív gazdasági hatására, a mérséklődő inflációra és az ennek nyomán emelkedő reálbérekre hívta fel a figyelmet Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője január 3-i, budapesti sajtótájékoztatóján. A Magyar Hírlap csütörtöki száma arról írt, hogy tavasszal további 10 százalékkal csökkenthetnek a rezsidíjak, az értesülést sem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, sem Rogán nem kívánta megerősíteni vagy cáfolni. Ennek kapcsán a Pénzcentrum.hu arra hívta föl a figyelmet, hogy Lázár János a január 1-jétől érvényes árváltozás hivatalos bejelentésekor több százezer forintos rezsiköltség-csökkenésről beszélt.
Orbán Viktor december 24-én, a TV2 Frizbi című műsorában arra a kérdésre, hogy miből finanszírozzák a rezsicsökkentést, azt válaszolta: „aki eddig sokat keresett rajta, az most majd nem keres rajta”. A Magyar Közlönyben december 22-én jelent meg az a rendelet, amelynek alapján januártól 10 százalékkal csökken a lakosság számára a távhő, a villamos energia és a földgáz ára. A csaknem négymillió háztartást érintő rezsiköltség-csökkentésről december 12-i ülésén döntött a kormány.
Orbán Viktor: Visszatérnek a békeévek, és megint lesznek nagy gazdasági sikereink