Kaposvár önkormányzata jó döntést hozott, jó példát mutatva másoknak, amikor arról határozott, hogy befektet a Kométa 99 Zrt.-be, több mint 900 munkahelyet megmentve – mondta Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára kedden Kaposváron, miután tájékozódott a helyi húsüzem helyzetértől.
Szita Károly polgármester az államtitkárral történt egyeztetést követő sajtótájékoztatón összegezte, hogy Kaposvár kétmilliárd forint értékben vásárol tulajdonrészt a Kométa 99 Zrt.-ben, az ügyletet a héten elkészülő cégértékelést követően, várhatóan a jövő hét végén szentesítik egy szindikátusi szerződés aláírásával. A város bizonyos menedzsment- és irányítói jogosultság kérése mellett elvárja a tulajdonostól, hogy egymilliárd forintot ő is fektessen be a cégbe.
Nem hagyják veszni a húsipart
A Magyar Nemzet elsőként számolt be arról, hogy körülbelül 5,5 milliárd forintot fordíthatnak majd az érintett önkormányzatok a kaposvári, a pápai és a gyulai húsüzemek feltőkésítésére, elősegítve ezzel a társaságok több ezer dolgozója munkahelyének megtartását.
A gyulai önkormányzat január elején jelentette be, hogy önálló társaságot alapít a gyulai húsipar újjászervezésére.
A pápai önkormányzat december végén ötven százalék fölé emelte a jelenlegi nyolcszázalékos tulajdoni hányadát a Pápai Hús 1913 Kft.-ben.
A város döntését a somogyi megyeszékhely vezetője elsősorban a húsüzemben dolgozó közel ezer ember munkahelyének megőrzésével indokolta. A másik fontos okként említette, hogy Kaposvár egyik legjelentősebb stratégiai ágazata az élelmiszer-gazdaság, aminek reprezentánsa a Kométa. Emlékeztetett arra is, hogy másfél éve folyik az a kaposvári élelmiszerprogram, amibe az önkormányzat a helyi egyetemmel közösen vágott bele.
Jó a városnak, jó az országnak
Budai, miután találkozott a Kométa menedzsmentjével és tájékozódott a húsüzem helyzetéről, a sajtótájékoztatón kifejtette, számára megnyugtató, hogy az önkormányzat jól használja fel azt a forrást, amelyet munkahelyek megvédésére kapott. Össztársadalmi érdeknek nevezte a munkahelyek megvédését és újak teremtését. „Ez jó a városnak, jó a cégnek és jó az országnak” – tette hozzá.
Kiaknázatlan lehetőségek az orosz piacon
Szólt arról is, hogy a hét elejétől Magyarországon tárgyal az orosz mezőgazdasági miniszterhelyettes, akivel várhatóan kedden ír alá egy megállapodást Magyarország arról, hogy szélesebbre tárják az orosz piacot a magyar élelmiszer-ipari termékek előtt. A Kométának, amely már jelen van az orosz piacon, növelnie kellene a befolyását, kivitelét, hiszen a lehetőségek messze nincsenek kiaknázva – mondta az államtitkár. A cég menedzsmentjének azt ígérte, hogy e cél érdekében a kormány határozott lépéseket fog tenni, igyekezve más piaci lehetőségeket is biztosítani nemcsak a Kométának, hanem más magyar húsüzemnek is.
Újra teljenek meg az istállók és az ólak
Az államtitkár beszélt arról a kormánystratégiáról is, amit a szaktárcánál egy háztáji munkacsoport segít, és amellyel szeretnék rászoktatni újra az embereket az állattartásra. Cél, hogy az üresen álló ólak, istállók állatokkal teljenek meg, és a jelenlegi 3 millióról pár éven belül 6 millióra emelkedjen az országban a sertéslétszám. Idén ennek jegyében 2,6 milliárd forint állatjóléti, állat-egészségügyi támogatást kaphatnak a sertéstartók nemzeti forrásból.
Magyar hússal a magyar munkahelyekért
Gelencsér Attila (Fidesz) országgyűlési képviselő, a somogyi közgyűlés elnöke éles kritikával illette a szocialista párt Kométával kapcsolatos döntés előtti megnyilvánulásait. „Mindent elkövettek azért, hogy elrontsák az örömünket” – fogalmazott, hangsúlyozva a szakma, vagyis a húsipari szövetség véleményét, miszerint a szocialista kormányzás alatt a húsipart káosz és az érdemi döntések hiánya jellemezte, ma viszont fontos lépéseket tesz a kormány az ágazat érdekében.
A sajtótájékoztató végén a polgármester azt kérte mindenkitől, hogy a magyar húsipari termékek vásárlásával is védje a magyar munkahelyeket.
Így került bajba a húsipar
Egymás után kerültek nehéz helyzetbe a húsipari vállalatok Magyarországon. A Gyulai Húskombinátnál 300 embert érintő csoportos létszámleépítést jelentettek be november végén, a cég számláit már október elején zárolták. A Gyulai Húskombinát 2009 óta termelt veszteségesen, működését eddig a Nagisz Zrt. mint főtulajdonos segítette azzal, hogy pénzeket csoportosított át a húsipari társasághoz. A Hússzövetség elnöke ezt úgy kommentálta, nem egyedülálló, ami történt, sok a nehéz helyzetben lévő üzem.
A kormány egyértelműen jelezte szándékát az ágazatnak, nem hagyják, hogy a húsipari cégek dolgozói az utcára kerüljenek. December 5-én Giró-Szász András kormányszóvivő arról tájékoztatta a sajtót, hogy a kabinet áttekintette a cégek kérdését és Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár egyeztetést kezdeményez az adott települések önkormányzati vezetőivel. A december 10-én tartott tárgyalás után Lázár közölte: a kabinet és az érintett önkormányzatok közösen mentik meg a gazdasági nehézséggel küzdő húsipari cégnél dolgozók munkahelyét.