Kovács Pál a távirati irodának telefonon elmondta, hogy a háromnapos látogatás során többek között tárgyalt Ahmad Musztafa Emam Shaaban egyiptomi villamossági és energiaügyi miniszterrel és Oszama Mohamed Kamal olaj- és ásványierőforrás-miniszterrel, továbbá találkozott egyiptomi energetikai cégek képviselőivel is.
Az államtitkár kiemelte, hogy tárgyalópartnereivel áttekintették a két ország közötti energetikai együttműködési lehetőségeket, az egyiptomi villamosenergia-hálózat és egyéb infrastruktúrák fejlesztési irányait. Szóba került az atomenergetika területén korábban megkezdett jó gyakorlat folytatása mind az oktatási projektekben, mind a kölcsönös előnyökön alapuló gazdasági kérdésekben. Kovács Pál beszámolt arról, hogy az egyiptomi partnerek érdeklődtek a magyar bányatörvény, a kutatás és kitermelés területén bevezetett koncessziós gyakorlat, valamint az ásványvagyon-gazdálkodás tapasztalatai iránt.
Jöhetnek az érdemi egyeztetések
Az egyiptomi felek információt kértek a magyar infrastruktúrafejlesztési programokról, energiahatékonysági intézkedésekről, épületenergetikai pályázatokról és a szén-dioxid-kvóta-gazdálkodás mechanizmusáról, illetve keresik azokat a modelleket, amelyeket ezeken a területeken Egyiptomban is eredményesen lehetne alkalmazni – mondta az államtitkár.
Kovács Pál felhívta a figyelmet, hogy Egyiptom jelentős földgázmező-feltárási projekteket indít a Földközi-tenger térségében, illetve folyékony földgázszállítási infrastruktúrafejlesztéseket hajt végre, amelyek jó lehetőséget jelenthetnek a magyarországi földgázpiac működtetésében. A klíma- és energiaügyért felelős államtitkár úgy értékelte, kairói megbeszélései alapján a soron következő vegyes bizottsági ülésen már számos kérdésben folytathatnak érdemi egyeztetéseket.
Keleti lehetőségek
A kormány felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért – mondta Szijjártó Péter a magyar–azeri tárgyalások kapcsán. Más alkalommal elmondta: keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatók. Nemcsak nemzeti, hanem regionális hatású tervekről is szó van.
A Magyar Nemzet írta meg elsőként, hogy Pekingben létrehoztak egy titkárságot, amely Kína és a közép-európai országok közötti együttműködés gyakorlati teendőit látja el, továbbá hogy Orbán Viktor miniszterelnök is Kínába látogat 2013 első felében, hogy megnézze, miként valósulnak meg a kormány elképzelései a gyakorlatban.