A 15–74 év közötti foglalkoztatottak száma 3,818 millió főre emelkedett, így a foglalkoztatási ráta 50 százalékra nőtt. A 2013. január–márciusi időszakban a 15–64 évesek körében a foglalkoztatottak száma az egy évvel ezelőtti 3,756 millióról 3,787 millióra, azaz 31 ezer fővel bővült – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A munkanélküliek száma az első negyedévben 509 ezer, a munkanélküliségi ráta a 15–74 éves korosztályban 11,8 százalék volt.
Nem várható a munkanélküliség csökkenése ebben az évben, a foglalkoztatottság viszont bővülhet, bár ennek mértékéről megoszlik az MTI által megkérdezett elemzők véleménye. Az NGM szerint már látszik a kormány munkahelyvédelmi és foglalkoztatást elősegítő intézkedéseinek hatása.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője arra hívta fel a figyelmet: a foglalkoztatottságban 26 ezer fős bővülés volt az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, ugyanakkor a munkanélküliek száma is emelkedett. Az elemző szerint az mindenképpen pozitív, hogy tovább nőtt a munkaerőpiacon megjelenők aránya. Magyarországon komoly probléma, hogy alacsony a munkaerő-piaci részvétel, tette hozzá. Árnyoldala a folyamatnak a munkanélküliek létszámának növekedése – fogalmazott. Kiemelte, a fiatal, 15–24 éves korosztályban a munkanélküliségi ráta már 30 százalék fölött van, a létszám több mint 13 ezer fővel emelkedett. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a felsőoktatásban a létszám lecsökkent, így a fiatalok munkanélküliként regisztrálva megjelentek a munkaerőpiacon.
A munkanélküliek létszáma akkor csökkenhetne, ha érdemben beindulna a gazdasági növekedés. Ez azonban Árokszállási szerint ebben az évben még kétséges, idén nulla közeli növekedés várható, emiatt a munkanélküliségi ráta valószínűleg nem fog csökkenni. A szakember szerint a foglalkoztatottság kissé emelkedhet idén, de nem jelentős mértékben. A közmunkaprogram hatása kevésbé jelenik meg ebben az évben, a nagy növekedés tavaly volt – mutatott rá.
Suppan Gergely, a TakarékBank szenior elemzője szerint a szezonális hatások, valamint a közmunkaprogramok növekedése miatt a következő hónapokban nagymértékben emelkedik a foglalkoztatás, míg lassabb mértékben csökkenhet a munkanélküliség. A nyár végére 10,3 százalékig süllyedhet a munkanélküliségi ráta – közölte.
A magyarországi álláskeresők létszáma 13-14 ezerrel csökkent márciusban februárhoz képest, az előző év azonos időszakával összehasonlítva ugyanakkor 24-25 ezerrel nőtt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetének becslése szerint.
Az élvonalba tartozik hazánk Európában a foglalkoztatás növekedésében. Ez a kormány foglalkoztatáspolitikájának köszönhető – mondta Czomba Sándor.
Februárban 10,9 százalékra emelkedett a munkanélküliség az Európai Unió 27 tagállamában a januári 10,8 százalékról, míg az euróövezetben változatlanul a munkaképes lakosság 12 százaléka volt állás nélkül a szezonálisan kiigazított adatok szerint.
A fokozatosan javuló növekedési kilátások hatására az elemző szerint az év második felétől javulhatnak a foglalkoztatási kilátások a versenyszférában is. Suppan idén összességében a tavalyival egyező, 10,9 százalékos átlagos munkanélküliségre számít, amely a jövő évben 10,7 százalékra csökkenhet.
A KSH legfrissebb munkaerő-piaci statisztikája alapján a 15–74 év közötti foglalkoztatottak létszáma az előző időszakban mért 0,6 százalékot meghaladó mértékben, 0,7 százalékkal, vagyis 26 ezer fővel emelkedett éves összehasonlításban. A 15–64 éves korosztályban a foglalkoztatási ráta az előző év azonos időszakában mért 55,7-ről 56,6 százalékra emelkedett, ami 0,9 százalékpontos bővülésnek felel meg.
A foglalkoztatás nemek szerinti alakulását tekintve, a 15–64 év közötti férfiak foglalkoztatási rátája az előző év azonos időszakához képest 0,7 százalékponttal, 61,5 százalékra nőtt, míg a nők rátája az előző időszakit meghaladó, 1 százalékpontos növekedést mutat: 51,8 százalék. A 15–64 éves férfinépességből 2,021 millióan ezren voltak foglalkoztatottak, a nők esetében a foglalkoztatottak száma 22 ezerrel, 1,7655 millió főre bővült.
A 15–24 éves korcsoport foglakoztatási rátája egy év alatt 0,8 százalékponttal, 18,3 százalékra emelkedett, 210 ezren voltak foglalkoztatottak a korcsoportban. A foglalkoztatottsági ráta a legjobb munkavállalási korúak (25–54 év) esetében 0,3 százalékponttal, az 55–64 évesek körében 1,8 százalékponttal javult. Mindenképp pozitívum, hogy a 15–64 évesek foglalkoztatási rátája – Nyugat-Dunántúl és Észak-Alföld kivételével – mindegyik régióban emelkedett.
Fidesz: jobban teljesít Magyarország
A foglalkoztatás területén is jobban teljesít Magyarország – így értékelte a Fidesz szóvivője a KSH pénteki adatait. Az adatok azt bizonyítják, hogy a kormánytöbbség jó útra lépett, amikor kinyilvánította, hogy Magyarország munkából épülhet fel, és mindenkinek munkát kell biztosítani, aki tud és akar dolgozni – mondta Zsigó Róbert budapesti sajtótájékoztatóján. Rámutatott, külön figyelmet fordítanak arra, hogy a nők és a fiatalok közül minél többen tudjanak dolgozni. A szóvivő hozzáfűzte ugyanakkor, hogy még sok tennivalójuk van, hiszen több olyan térsége is van az országnak, ahol súlyos a munkaügyi helyzet. A szóvivő egyúttal bírálta Bajnai Gordon volt miniszterelnököt, amiért csütörtöki gyulai látogatása alkalmával nem írta alá a Fidesz gyűjtőívét. Mint fogalmazott, „Bajnai Gordon világában a rezsicsökkentés hazugság”.