A WirtschaftsWoche című lap a német vállalattól származó információkra hivatkozva azt írta hétvégi számában, hogy az E.ON akár teljes egészében felmondhatja hosszú távú szállítási szerződését. A cég szerint az orosz földgáz túl drága, inkább a nyugat-európai azonnali (spot) piacról venne a jövőben gázt. De a társaság szóvivője szerint az is elképzelhető, hogy más, versenyképesebb árat kínáló orosz forrásból szerezné be a földgázt. További részletet nem árult el a szóvivő.
Az ár kérdése már korábban is vita tárgya volt a két vállalat között, mígnem tavaly júliusban az E.ON-nak sikerült árcsökkentést elérnie az orosz gázipari óriásnál az árképzési formula módosításával. Az E.ON, akárcsak az orosz gáz legtöbb vevője, az olajárhoz kapcsolt képlet alapján számol el a Gazprommal. Az olajár azonban az elmúlt évben lényegesen magasabb volt a spotpiaci gázáraknál, vagyis az európai kereskedőknek, köztük az E.ON-nak is, veszteséget okozott az importszerződés. A Gazprom viszont nem akart változtatást.
A Gazprom 1973 óta szállít földgázt Németországba. Az érvényben lévő hosszú távú szállítási megállapodás 2036-ig szól, és 600 milliárd köbméter földgáz szállítása szerepel benne.
Legutóbb Lengyelországban volt arra példa, hogy a tárgyalóasztalnál „legyőzték” a Gazpromot: az orosz óriáscég és lengyel partnere, a PGNiG megállapodott abban, hogy új alapokra helyezik az orosz nagyvállalattól kapott földgáz árának kiszámítását. Ennek köszönhetően csökkenni fog a Lengyelországba szállított gáz ára. A recept tehát egyszerű: ahogyan korábban a lengyelek is tették, Magyarországnak is a Gazprommal kell sikeres megállapodást kötnie, hogy a hosszú távú gázszerződésben foglalt ár minél kedvezőbb legyen hazánk számára.
Az E.ON nemrégiben eladta az MVM-nek magyarországi gázüzletágát, azaz az E.ON Földgáz Trade (EFT) és az E.ON Földgáz Storage (EFS) vállalatokat. Ezzel a lépéssel hazánk tárgyalási alapja jelentősen javult.