A társaság tájékoztatása szerint a vételár magában foglalja az E.ON Földgáz Storage Zrt. és az E.ON Földgáz Trade Zrt. hozzávetőleg 350 millió euró értékű részvényeit és a két társaság egyéb átvállalt kötelezettségeit. A tranzakció a hatósági jóváhagyásokat követően, előreláthatólag 2013 második felében zárulhat, a végleges ár a záráskori gázkészletek függvényében alakul ki – olvasható a közleményben. A megállapodás értelmében az E.ON Földgáz Storage Zrt. és az E.ON Földgáz Trade Zrt. részvényeinek száz százaléka, vagyis a két cég minden vagyontárgya az MVM-csoport tulajdonába kerül, beleértve az E.ON Földgáz Trade Zrt. földgázkészletét és az E.ON Földgáz Storage Zrt. tárolóiban található párnagázt.
A tranzakció keretében az MVM Zrt. kiváltja a társaságok jelenleg fennálló tulajdonosi kölcsöneit is, ezeket a tranzakció zárásakor fizeti meg az eladó részére. Az MVM Zrt. a tervek szerint részben saját, részben pedig külső forrásokból finanszírozza a tranzakciót – tudatta a cég. „A két vállalat megvásárlásán felül a szerződő felek rögzítik azt, hogy az MVM vételi opcióval élhet a Panrusgáz Zrt. azon részvénypakettjének megszerzésére is, amely az E.ON Ruhrgas International GmbH tulajdonában van. Az E.ON Földgáz Trade Zrt. hosszú távú gázbeszerzési szerződéseivel több különböző forrásból biztosítja Magyarország igényeit. A szerződések közül kiemelkedik az orosz hosszú távú gázbeszerzési megállapodás” – olvasható a közleményben.
A tranzakció lezárultával ismét hazai társaság üzemelteti majd az 2,17 milliárd köbméteres névleges mobilgáz-kapacitású zsanai, a 340 millió köbméteres pusztaedericsi, az 1,64 milliárd köbméteres hajdúszoboszlói és a 280 millió köbméteres kardoskúti földgáztárolót.
Az E.ON-csoport 2006-ban 300 millió euró készpénzért és 600 millió euró hitel átvállalásával vásárolta meg a Mol Földgáztároló Zrt. és a Mol Földgázellátó Zrt. százszázalékos részvénycsomagját. Az E.ON Földgáz Storage Zrt. 2007–09. között 32 milliárd forint (mintegy 110 millió euró) értékű beruházással 600 millió köbméterrel megnövelte a Zsanai Földalatti Gáztároló kapacitását, ezzel a létesítmény a közép-európai térség egyik legnagyobb földgáztárolója lett.
Napjainkban Európa más országaiban is kiemelt fontosságú a kedvező árú gázbeszerzés. A Gazprom jelentős árengedményeket ad európai partnereinek – közölte február elején az Izvesztyija című orosz napilap. Az állami gázcég által Európába eladásra szállított földgáz ára idén átlagosan 14 százalékkal csökken. Felettébb nagy lesz a kedvezmény Svájc, Dánia, Bulgária, Lengyelország, Csehország, Bosznia-Hercegovina és Szlovénia esetében. Ezer köbméterért a tavalyi 386,7 helyett 360 dollárt kell majd fizetni a Gazprom európai partnereinek – tudta meg a Kremlhez közeli orosz újság.
Legutóbb Lengyelországban volt arra példa, hogy a tárgyalóasztalnál „legyőzték” a Gazpromot: az orosz óriáscég és lengyel partnere, a PGNiG megállapodott abban, hogy új alapokra helyezik az orosz nagyvállalattól kapott földgáz árának kiszámítását. Ennek köszönhetően csökkenni fog a Lengyelországba szállított gáz ára. A recept tehát egyszerű: ahogyan korábban a lengyelek is tették, Magyarországnak is a Gazprommal kell sikeres megállapodást kötnie, hogy a hosszú távú gázszerződésben foglalt ár minél kedvezőbb legyen hazánk számára. Azzal, hogy a kormány visszavásárolja az E.ON-t, javulhatnak Magyarország tárgyalási pozíciói.
A Magyar Villamos Művek március 19-ei közgyűlésén már jóváhagyták a kész megállapodást az E.ON gázüzletágának megvásárlásáról – értesült korábban a Magyar Nemzet. – Ezzel az utolsó akadály is elhárult a földgáztároló és -nagykereskedő cégek megvétele útjából.
Bár a pontos vételár még nem ismert, azt tudni lehet, hogy az idei költségvetés korábbi módosításai szerint az állam eredetileg 875 millió euróig vállalt garanciát a tranzakcióra. Ez később változott, így az állam már nem a vételár 100, csupán 80 százalékára nyújt kezességet az MVM-nek. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlése szerint erre a módosításra azért volt szükség, mert így az EU nem minősítheti tiltott állami támogatásnak a lépést. Orbán Viktor miniszterelnök azonban még február elején egy rádióinterjúban úgy fogalmazott: „a maximális vételár alatt vásároljuk meg” az E.ON-cégeket. A magyar kormányfő és Johannes Teyssen, a német E.ON-csoport vezérigazgatója még novemberben írta alá azt a szándéknyilatkozatot, amiben leszögezték: 2012. december 15-éig a felek minden részletben megállapodnak, 2013. január 31-ig pedig megtörténik a szerződés aláírása is.
Az E.ON gázkészletének megvásárlásávaltovábbcsökkenhet ősszel és jövő tavasszal a rezsi. Erről egy neve elhallgatását kérő szakember nyilatkozott a Magyar Nemzetnek. Mint mondta, az állam több milliárd köbméter párnagázhoz jut a német energetikai cég magyarországi leányvállalatának megvásárlásával. A Fidesz-frakció szerint a földgázipari érdekeltségek visszavásárlása garantálja a magyar emberek szociális és energiabiztonságát, és több lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy beleszólhasson a lakosság gázellátását érintő kérdésekbe.