Az eredetileg kitűzött dátumhoz képest mintegy másfél hónapos csúszással végre aláírhatják a felek a szerződést az E.ON két cégének megvásárlásáról. A Magyar Nemzet úgy tudja, az MVM tegnap rendkívüli közgyűlést tartott, amelyen az állami energetikai vállalat jóváhagyta a felek által már véglegesített megállapodást a gáztároló és -nagykereskedő társaságok megvételéről. Így az adásvételt rögzítő szignó a magyar állam és a német energiaszolgáltató részéről rövidesen, akár már a napokban megszülethet. A lap értesülését az MVM-nél megkeresésükre nem cáfolták, de nem is erősítették meg.
Bár a pontos vételár továbbra sem ismert, azt tudni lehet, hogy az idei költségvetés korábbi módosításai szerint a magyar állam eredetileg 875 millió euróig vállalt garanciát a tranzakcióra. Ez később változott, így az állam már nem a vételár 100, csupán 80 százalékára nyújt kezességet az MVM-nek. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlése szerint erre a módosításra azért volt szükség, mert így az EU nem minősítheti tiltott állami támogatásnak a lépést. Orbán Viktor miniszterelnök azonban még február elején egy rádióinterjúban úgy fogalmazott: „a maximális vételár alatt vásároljuk meg” az E.ON-cégeket. A magyar kormányfő és Johannes Teyssen, a német E.ON-csoport vezérigazgatója még novemberben írta alá azt a szándéknyilatkozatot, amiben leszögezték: 2012. december 15-ig a felek minden részletben megállapodnak, 2013. január 31-ig pedig megtörténik a szerződés aláírása is.
Amennyiben a napokban létre is jön a megállapodás, úgy az MVM hozzájut az E.ON Földgáz Trade-hez és az E.ON Földgáz Storage-hoz. Ezzel az állami cég megszerzi a négy legjelentősebb hazai föld alatti gáztárolót, emellett pedig részese lesz az orosz Gazprommal 2015-ig fennálló gázszállítási szerződésnek. Ez utóbbi azt jelenti, hogy annak lejártát követően az MVM, illetve rajta keresztül a kormány tárgyalhatja újra a feltételeket Moszkvával.
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.