E.ON-vásárlás: legfeljebb 875 millió euróba kerülhet

Az állam kezességet vállal az E.ON-vásárlás vételárának egy részére, az ár, mint a törvényjavaslat megerősíti, legfeljebb 875 millió euró lehet.

KA
2013. 02. 09. 9:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2013. szeptember 30-ig fennálló állami készfizető kezesség az E.ON Földgáz Trade Földgázkereskedő Zrt. és E.ON Földgáz Storage Földgáztároló Zrt. részesedéseinek megvásárlására, illetve a társaságok tevékenységéhez kapcsolódó készletek megvásárlására vonatkozik. Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-nek az állami kezességvállalásért a 875 millió euró és a 90 milliárd forint 0,1 százalékának megfelelő mértékű kezességvállalási díjat kell fizetnie az adásvételi szerződés megkötését követő 30 naptári napon belül. A törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Mint arról korábban beszámoltunk, a német energetikai cég körülbelül 1,2 milliárd eurót fizetett ki 2009 végéig a Mol gázüzletágának a megvásárlásáért, míg most az Orbán-kabinet előzetes sajtóhírek alapján körülbelül 800 millió eurót fizethet ki a gázüzletág visszavásárlásáért. A költségvetési törvényjavaslat számai alapján az E.ON gázüzletágának visszavásárlása a készletek átvételét is figyelembe véve körülbelül 1,175 milliárd euró lehet, amely még így is kevesebb, mint amennyit a német cég 2009 végéig fizetett a Molnak.

Kulcsfontosságú megállapodás

Orbán Viktor miniszterelnök február 1-jén a Kossuth rádióban arról beszélt: Magyarország gyakorlatilag megvásárolta, jóval a kormány által meghatározott maximális vételár alatt az E.ON-t, minden kérdésben megegyezés született, már csak a megfogalmazás van hátra, a szerződés aláírása bármelyik pillanatban megtörténhet, hiszen január 31-én az MVM közgyűlése meghozta a döntést. Arra a műsorvezetői felvetésre, hogy a lapok 800 millió euró körüli vételárról cikkeztek, Orbán Viktor azt válaszolta: „nem irreális, amit ön mond”.

Marc Lanthemann, egy amerikai tanácsadócég elemzője szerint Magyarország számára kulcsfontosságú megállapodást kötött a kormány azzal, hogy visszavásárolta az E.ON magyarországi földgázipari érdekeltségeit. A szakértő úgy látja, azzal, hogy Magyarország közvetlenül tárgyal majd a nagykereskedelmi gázárakról az oroszokkal, hazánk kiemelt helyet foglalhat majd el a tranzitországok között a Déli Áramlat vagy a Nabucco vezetéken keresztül érkező gáz miatt. Úgy vélte, abban az esetben, ha a magyar fél biztosítaná támogatását a Déli Áramlathoz, Moszkva kedvezményt adhatna számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.