Magyarország átveheti az irányítást

Kulcsfontosságú megállapodást kötött a kormány azzal, hogy visszavásárolta az E.ON magyarországi földgázipari érdekeltségeit – véli egy amerikai elemző.

NT
2013. 02. 04. 19:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest kimondottan jó üzletet kötött – mondta el az fn.hir24.hu-nak adott interjújában a texasi Stratfort tanácsadócég elemzője azzal kapcsolatban, hogy 2005-ben az akkori vezetés 2 milliárd euróért vállt meg az E.ON-tól, a jelenlegi helyzetet tekintve pedig csak a csoport 2011-es – teljes magyarországi – profitja is meghaladta az 1,9 milliárd eurót.

A vételár nagyságáról (600 millió euró és 800 millió euró – a szerk.) a Napi Gazdaság és Népszabadság cikkeztek. A 800 millió euró körüli vételárral kapcsolatos kérdésre Orbán Viktor miniszterelnök múlt héten pénteken a Kossuth Rádióban azt mondta, az nem irreális szám.

Nagy a nyomás

A hétfői Magyar Közlönyben megjelent a nemzeti fejlesztési miniszter azon rendelete, amely meghatározza az energiaszolgáltatók által a felhasználók részére kibocsátott számlák számlaképére vonatkozó követelményeket. A rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba. A szolgáltatók a mintaszámlákon meghatározott elrendezésben kötelesek feltüntetni a rendeletben meghatározott adatokat. A mintaszámlák első oldalán látható az elszámolási időszak, a felhasználó adott számlában elszámolt energiafogyasztása, az általa fizetendő összeg és a fizetési határidő, míg a díjtételek részletezése a hátoldalon található. A számlák első oldalán – a mintaszámlák szerint – színes háttérrel kiemelve fel kell tüntetni azt is, hogy a rezsidíj-csökkentésre vonatkozó kormányhatározat eredményeképpen mennyi az energiafogyasztó megtakarítása az adott elszámolási időszakban, továbbá 2013. január 1. óta.

Az elemző szerint az E.ON-ra nagy nyomás nehezedik azzal, hogy rendbe kell tennie magát pénzügyileg. Lanthemann példaként a Németországban betiltott nukleáris erőműveket hozta fel a hírportálnak. Hangsúlyozta: a német anyavállalat igyekszik konszolidálni érdekeltségeit a nagy nyereségű piacokra és a legfontosabb üzletágaira, megszabadulva magasabb kockázatú kelet-európai piacaitól.

Azzal kapcsolatban, hogy Magyarország közvetlenül tárgyal majd a nagykereskedelmi gázárakról az oroszokkal, elmondta, hazánk kiemelt helyen foglalhat majd el a tranzitországok között a Déli Áramlat vagy a Nabucco vezetéken keresztül érkező gáz miatt. Úgy vélte, abban az esetben, ha a magyar fél biztosítaná támogatását a Déli Áramlathoz, Moszkva kedvezményt adhatna számára.

Kulcspozícióba kerülhet hazánk

Beszélt arról is, hogy az E.ON visszavásárlásával Magyarország megszerezheti az irányítást a gáztározók felett, amit akkor kamatoztathat, amikor a gázárakról, a tranzitdíjakról és a nyomvonaltervezésről folynak majd a tárgyalások. Jól járnak a szakember véleménye szerint az állampolgárok is, mivel könnyebben juthatnak államilag támogatott gázhoz.

Arról, hogy az Orbán-kormánynak érdemes-e az energiaszektorban további hasonló vételeket lebonyolítania, úgy vélekedett az amerikai elemző: a közeljövőben újabb államosítások jöhetnek, amit jól mutat, hogy a kormány egészen világosan kifejezésre juttatta, konszolidálná a különböző stratégiai fontosságú ágazatok felett az irányítását.

Visszavettük az E.ON-t

Mint beszámoltunk róla, január végén, Oroszországban tett látogatásakor jelentette be Orbán Viktor, hogy a kormány visszavásárolta a korábban privatizált gáztározókat. Magyarország polgárai most már biztonságban érezhetik magukat az energiaellátás mennyisége, illetve az érte fizetendő ár tekintetében is – mondta a miniszterelnök Moszkvában.

Ismert, Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök-vezérigazgatója 2012. november 30-án írt alá szándéknyilatkozatot az E.ON Csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek átruházásáról az MVM-re. Az ügyletre egy január 31-éig aláírandó részvény-adásvételi szerződés keretében került sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.