Kivonulna két lakossági gázszolgáltató

Két külföldi tulajdonú energiaszolgáltató kezdeményezett tárgyalásokat annak érdekében, hogy eladja a lakossági ellátást végző üzletrészét az államnak – jelentette be Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter tegnap.

Magyar Nemzet
2013. 06. 05. 2:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető szerint biztos, hogy ősszel ismét tíz százalékkal csökkennek a lakossági gáz-, áram- és távhőtarifák. – Hosszú távú együttműködést szeretnénk a külföldi tulajdonú energiaszolgáltatókkal. Ehhez azonban e cégek tulajdonosainak el kell dönteniük, hogy részt vállalnak-e az ország gazdasági stabilitásának helyreállításában, a rezsicsökkentés mellett is hajlandók-e velünk jönni ezen az úton – fogalmazott a nemzeti fejlesztési miniszter a tárca elmúlt három évének működését bemutató tegnapi sajtótájékoztatón. Németh Lászlóné hozzátette, már két lakossági energiaszolgáltató jelezte: nem kérnek a további energiaár-csökkentésből, ezért eladnák az államnak a veszteséges, vagyis a háztartásokat ellátó üzletágukat.

Július 1-jétől csökken a PB-gáz ára: a vezetékes, a tartályos és a palackos propán-bután- (PB-) gáz is hatósági áras, és így 10 százalékkal olcsóbb lesz. A földgáztörvény erről szóló módosítását hétfőn fogadta el a parlament.

 

Az energiaárakról közzétett Eurostat-jelentés visszaigazolja, hogy a magyar családoknak szüksége volt a rezsicsökkentésre – mondta május végén a Fidesz szóvivője, Zsigó Róbert.

 

Az Orbán-kormány családpolitikájának már jól érzékelhető pozitív eredményei vannak, ezért Európában példaként tekintenek Magyarországra – mondta Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár vasárnap Lakiteleken.

 

Országos átlagot tekintve, éves szinten egy családnak mintegy 100 ezer forint megtakarítást jelent az eddigi rezsicsökkentés – mondta Román István, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője kedden Nyíregyházán az újabb rezsicsökkentési intézkedés kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

Bár Németh Lászlóné nem nevesítette a cégeket, a Magyar Nemzet piaci forrásokból úgy tudja, két gáztársaság: a francia hátterű GDF Suez és az olasz tulajdonú Tigáz szabadulna az egyetemes szolgáltatói feladatoktól. A miniszter elmondta, a tárgyalást kezdeményező két szereplő közül az egyik felajánlotta, hogy a befolyó eladási árból további energetikai beruházásokat valósítana meg Magyarországon.

Németh Lászlóné emellett megerősítette, amit korábban a Magyar Nemzetnek adott interjúban elsőként jelentett be: ősztől biztosan újabb tíz százalékkal csökken majd a gáz, az áram és a távhő ára a háztartások számára. Megjegyezte, a rezsicsökkentés ezentúl várható lépéseihez további döntésekre van még szükség.

A csökkentés mértéke szerinte attól is függ majd, hogy Magyarország milyen pozíciót tud felvenni a nemzetközi energiapiacon. Így például attól, milyen kedvezményt tud kialkudni a kormány az orosz hosszú távú gázszállítási szerződés újratárgyalásakor.

(Dékány Lóránt)

Folytatás a szerdai Magyar Nemzetben

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.