Ötezer embernek adott esélyt a kormány, még nincs vége

A kormány által kiírt munkahelyteremtő pályázatra érkezett támogatási igények meghaladták a keretösszeget, így az NGM kitolná azt még hárommilliárd forinttal.

NT
2013. 06. 05. 12:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár hangsúlyozta: a pályázattal csaknem tízezer munkahely megőrzéséhez is hozzájárultak.
Czomba elmondta: az idei keret 10 milliárd forint volt, amelyre 21,7 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett, és mivel a jó pályázatok támogatási igénye meghaladta a keretösszeget, az NGM kezdeményezte annak 3 milliárd forinttal történő felemelését. Erről – a költségvetés módosítása keretében – már jövő hétfői ülésén dönthet az Országgyűlés – jelezte.

Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy 2010-ben 2, 2011-ben 5, tavaly pedig 10 milliárd volt a keret. Elmondta: idén új elem volt, hogy a szabad vállalkozási zónákból pályázó vállalkozások 700 ezer forint támogatást kaphattak minden új munkahely létrehozásához. Emellett a korábbi 1,4 millióról 1,5 millió forintra emelték az egy főre adható támogatás mértékét, miközben a 15 millió forint alatti pályázatoknál nem kell fedezetet nyújtaniuk azon vállalkozásoknak, amelyek az előző két évben már működtek.

Az április 5-i határidőig 1700 pályázat érkezett be; a csaknem 5000 új munkahelyből 3889-et álláskeresők töltöttek be, akiknek legalább kétéves foglalkoztatására nyerhettek támogatást a munkaadók – hangsúlyozta Czomba. Hozzátette: a támogatási szerződés feltétele, hogy a meglévő statisztikai állományhoz kell új munkaerőt felvenni, és ezt a létszámot legalább két évig tartani kell. Ennek köszönhetően összesen 9923 munkahely megőrzéséhez járultak hozzá.

A szabad vállalkozási zónákban 227 vállalkozást támogattak mintegy 3,4 milliárd forinttal, vagyis az összes forrás harmada ide került, ami azért fontos, mert itt vannak a leghátrányosabb helyzetű települések – jelezte az államtitkár. Elmondta azt is, hogy az álláskeresők közül 320 roma foglalkoztatására adtak támogatást a pályázaton.

Czomba az adatokat ismertetve elmondta: a pályázó vállalkozások 90 százaléka 20 millió forint alatti összegre pályázott, 200 millió forint feletti támogatási igényt 5 vállalkozás nyújtott be és nyert el. A gazdasági ágazatokat tekintve a feldolgozóipar adja a nyertes pályázatok több mint 37 százalékát, ezt követi a kereskedelem, gépjárműgyártás, az építőipar, majd a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás.

A legmagasabb támogatást – összesen több mint 1,45 milliárd forintot – a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei vállalkozások nyerték el, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyeiek szintén csaknem 1,4 milliárd forintot nyertek el, Heves megyében pedig 774 millió forintot – hangsúlyozta az államtitkár. Elmondta, a legtöbb – 680 – új munkahely Borsodban jött létre, majd Szabolcs következik 608 új állással, amelyet Bács-Kiskun megye követ 387 új lehetőséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.